«Це (пом'якшення вироку Іващенку – Ред.) маленький жест для Заходу. Іващенко, звісно, був у списку тих, щодо яких Захід чекав позитивних сигналів, зрушень. Але все ж таки треба враховувати, що головні суб’єкти, за якими стежать на Заході, – це Тимошенко та Луценко. Якщо не буде зрушень щодо справ цих двох політиків, то зрушення по справі Іващенка буде замало», – зазначив політолог.
Фесенко зауважує, що на Заході Іващенка почали згадувати фактично останні півроку.
«До речі, схожа ситуація була і з Луценком. Перші півроку про нього майже не згадували на Заході. І тільки після арешту Тимошенко почали розглядати не тільки її справу, а й справу Луценка. А потім розголосу сприяли і звернення опозиціонерів, і заяви адвокатів, тобто коли фокус Заходу в ставленні до України і до всіх справ щодо урядовців Тимошенко ставав більш критичним, вони розширювали рамку стеження. От під цю рамку і потрапила справа Іващенка, зокрема, цьому сприяла і ситуація з погіршенням стану його здоров’я тощо», – заявив політолог.
Показовим був і той факт, за словами Фесенка, що у судовому засіданні з розгляду справи Іващенка брав участь екс-президент Польщі Александр Кваснєвський.
«Як на мене, цей «м’який» вирок – це сигнал Заходу через Кваснєвського. Він мав підтвердити, що, мовляв, дивіться, в Україні не тільки засуджують, але й звільняють. А далі все залежатиме від того, як розвиватимуться справи Луценка і Тимошенко», – додав експерт.
Фесенко вважає, що в судових рішеннях щодо колишніх урядовців Тимошенко спостерігається певна тенденція.
«У кожній справі щодо урядовців Тимошенко ситуація має свою специфіку. Тому звільнення з-під варти Іващенка, я б не вважав гучною сенсацією. Раніше й інших екс-урядовців звільнили, спостерігається навіть певна тенденція. Як на мене, з одного боку, це – показовий сигнал із Заходу, що в Україні не лише засуджують, але й звільняють. Я думаю, що це такий маленький жест, натяк на те, що можливе певне пом’якшення, певна лібералізація по всіх справах урядовців Тимошенко. Хоча, звісно, можливі і неприємні сюрпризи, як з Філіпчуком (екс-міністр охорони навколишнього природного середовища Георгій Філіпчук – Ред.), який не очікував арешту в залі суду. Окрім цього, це сигнал і для тих, хто проходить по різних справах. Адже прокуратура пояснила, що умовний вирок з’явився лише тому, що Іващенко частково визнав свою провину і також заявив, що в справі немає політичних обставин», – зазначив політолог.
«Фактично це сигнали і Луценку з Тимошенко, мовляв, якщо будете діяти таким чином, то можливий такий сценарій, як у випадку з Іващенком. Інша річ, що я дуже сумніваюся, що Луценко, а особливо Тимошенко, підуть на такі умови – на визнання своєї провини і відповідно на відмову від політичних обставин своїх справ», – додав він.
Водночас Фесенко зазначає, що стосовно Тимошенко ситуація дещо інша.
«У мене взагалі таке відчуття, що і нинішня українська влада, і особливо прокуратура воює з Тимошенко як Дон Кіхот з вітряками, тобто це певна зацикленість, питання принципу – воювати з Тимошенко. І цей процес стає нескінченним, відкривають нові справи і, думаю, що цей «судовий серіал» буде дуже довгим. Вочевидь, у цій ситуації будуть зовсім інші сценарії. І мало вірогідно, що її звільнять найближчим часом», – переконаний експерт.