Експерт: влада змінює представника України в Євросуді для захисту від звинувачень у вибірковому правосудді

17 Серпня 2013, 12:32

«Очевидно зміна українського представника пов’язана з необхідністю створити потужну юридичну дипломатію. Оскільки саме у відносинах з Європою найбільш проблемна ділянка – це юридичні відносини, правова ситуація в Україні, що презентується в такому виразі як вибіркове правосуддя в Україні. І на цьому постійно наголошують всі європейські партнери України. Тому потрібний такий дипломатичний наступ і захист для того, щоб уникнути такого роду обвинувачень», – заявив політолог.

Втім, Карасьов не пов’язує це лише з розглядом справи Юлії Тимошенко в Євросуді.

«Це пов’язано не тільки зі справою Тимошенко, але й з тим, що Євросуд з прав людини завалений позовами звичайних українців. І рішення Євросуду здебільшого – на користь громадян, а не держави. А вона отримує лише іміджеві та матеріальні збитки і вимушена якось на це реагувати. А це ще додаткові іміджеві втрати», – додав експерт.

Політолог зауважує, що такий юридичний захист потрібен в рамках виконання зобов’язань у випадку підписання угоди про асоціацію між Україною і ЄС.

«Якщо Україна все ж таки хоче, а я бачу, що є такий намір, підписати угоду про асоціацію, то тиск європейців, щоб Україна виконувала свої зобов’язання в рамках угоди про асоціацію, буде більший, а відповідно потрібно, щоб і юридична аргументація подій в Україні, в тому числі у сфері юстиції та так званого вибіркового правосуддя, був ефективніший», – зазначив експерт, додавши, що це – своєрідна «підготовка до того, як жити в умовах асоціації».

На думку експерта, наступник Назара Кульчицького повинен бути «гнучкою», але лояльною до влади людиною.

«Це має бути людина гнучка, молода, незашорена, динамічна, але лояльна до влади. Втім, ця лояльність не повинна суперечити і перекреслити довіру до цієї людини в європейських інституціях. Це має бути своя людина і в Європі, тобто в ключових центрах юриспруденції європейської спільноти. Треба, щоб її було чути і в Європі, і в Україні. Вона має не просто відступати, але й тримати удар. Оскільки потрібно буде стримувати хвилю нових вимог, натиск (ЄС. – Ред.) і перш за все в правовій сфері», – вважає Карасьов.

Нагадаємо, міністр юстиції Олена Лукаш підтвердила, що Урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Назар Кульчицький йде у відставку найближчим часом.

За словами Лукаш, Кульчицький покидає пост "з особистих причин". Вона також зазначила, що з рішенням ЄСПЛ у справі Тимошенко це ніяк не пов'язано.

Як відомо, Кульчицький був призначений урядовим уповноваженим у справах Євросуду 25 квітня 2012 року. На цій посаді він змінив Валерію Лутковську, яку було обрано Уповноваженим Верховної Ради з прав людини.