«Очевидно, що головною причиною таких дій Росії було усвідомлення її керівництва, що потяг вже пішов, що українська влада віддає наліво-направо розпорядження, щоб добитися підписання цієї угоди. Розуміючи це, російське керівництво вдалося до достатньо неадекватних дій і кроків. Думаю, що Володимир Путін переживатиме підписання угоди України з ЄС як особисту поразку, поразку свого геополітичного проекту з відновлення СРСР», – заявив він.
Горбач додає, що Росія демонструє свою незацікавленість в євроінтеграційному сценарії України.
«Це ламає її плани на Україну як серйозно значиму частину в Євразійському і Митному союзі, і без якої ці утворення втрачають не лише своє геополітичне значення, але й сенс існування», – додав він.
На думку експерта, «росіяни продовжуватимуть таку лінію (боротьби – Ред.), щоб зірвати підписання угоди про асоціацію між Україною і ЄС».
«Росіяни продовжуватимуть таку лінію і провокуватимуть українську владу, щоб вона була ще більше дискредитована в очах європейських партнерів. Навіть після підписання угоди Росія не зупиниться. З моменту підписання до введення в дію цієї угоди пройде певний час і в російського керівництва ще буде надія цю справу зірвати. Нічого хорошого на цьому проміжку чекати від росіян також не варто», – вважає експерт.
Втім, після підписання угоди і введення її в дію, на думку Горбача, «Росія змушена буде по-іншому ставитися до України і намагатиметься не стільки їй перешкоджати у співпраці з ЄС, як використовувати цю співпрацю й на свою користь, перш за все економічну».
Нагадаємо, Федерація роботодавців України заявила, що Федеральна митна служба Росії з 14 серпня фактично заблокувала імпорт товарів з України. За інформацією Федерації, митна служба Росії включила до списку ризикованих експортерів всі українські підприємства, що постачають свою продукцію у РФ. Втрати України від таких дій російської сторони, за оцінками ФРУ, можуть досягти до $2-$2,5 млрд тільки в другому півріччі поточного року.
В уряді РФ заявили, що на їхньому рівні ніяких рішень щодо регулювання імпорту з України не приймалося, оскільки це компетенція митних органів. Федеральна митна служба Росії не коментуєцю інформацію.
Голова комітету Державної думи РФ у справах СНД Лєонід Слуцкій пояснив блокуванняукраїнського експорту бюрократизмом Митного союзу.
Прем'єр-міністр України Микола Азаров пов'язує проблеми у торговельних відносинах з Росією з розвитком і структуруванням Митного союзу. При цьому він закликав ЗМІ "штучно не роздувати і не перебільшувати ситуацію".
16 серпня запрацювала робоча група з опрацювання проблемних питань українсько-російського торговельно-економічного співробітництва.
До 19 серпня вона повинна внести на розгляд Кабміну узгоджені пропозиції щодо вирішення питання.