«Думаю, ця історія матиме продовження, вона не буде такою простою. Так, приз – у вигляді шматка української території був би дуже бажаний для Росії, але, очевидно, що вони (Росія – Ред.) затівають це не лише для того, щоб взяти цю територію. Їм потрібен постійний важіль впливу на всю систему міжнародних відносин, а також на Україну», – вважає Сушко.
«Якщо вони просто відбирають Крим, то втрачають всю Україну. Це вже питання до Путіна – чи розуміє він це… Мені здається, що він продовжуватиме розігрувати "кримську карту", тобто не буде негайно розігрувати абхазький сценарій і проголошувати Крим повністю незалежним чи робити його формально частиною Росії. РФ продовжуватиме грати, натякаючи, що можуть продовжувати визнавати Крим частиною України, але виставлятимуть певні умови. Це буде гра на дестабілізації. Намагання не допустити руху України в тому напрямку, в якому вона хоче йти, – тобто в європейському», – заявив експерт.
Сценарій Путіна із російськими військовими на території Криму, зазначає Сушко, вочевидь був давно спланований.
«Фахівці бачать ознаки того, що технологія цього плану була давно розроблена, просто була чекала свого часу. Зрозуміло, що зараз спрацювало два фактори: катастрофічний для Путіна програш на київському Майдані, фактичний зрив його далекосяжних планів стосовно реінтеграції пострадянського простору. Він досить серйозно емоційно був зав’язаний на те, щоб зараз дотиснути Януковича і змусити його прийняти свої правила гри. І крім того, останні майже 10 років Путін не зазнавав поразок на міжнародній арені. Тому ця катастрофічна поразка просто викликала в нього жагуче бажання помсти, негайної. Саме тому цей план був задіяний так миттєво і блискавично», – зауважує експерт.
Наразі для центральної влади в Києва важлива «максимальна демонстрація дієздатності», вважає він.
«Власне від цього залежатиме, наскільки загрозливою стане ця тенденція, чи вдасться локалізувати російський сепаратизм лише межами Криму і не дати йому розповсюдитися по інших регіонах в жодному вигляді. А також забезпечити не лише керованість загальними процесами в Україні, але і ці послідовні кроки, які би свідчили, що уряд не лише контролює ситуацію, але і має чіткий план дій щодо подолання всіх складових нашої кризи», – зазначив Сушко.
Разом з тим, на думку Сушка, такі дії керівництва РФ не залишаться без наслідків на міжнародній арені.
«Зрозуміло, що Україна не є членом міжнародних політичних альянсів, тому ніхто не зобов’язаний зі зброєю в руках боронити цілісність її території. Але це матиме дуже далекосяжні наслідки на, скажімо, місце Росії на політичній карті світу. Ця ситуація розвіює остаточно ілюзії щодо «цивілізованого» обличчя РФ і її режиму», – заявив Сушко.
«Фактично Росія за ці дії заплатить достатньо високу ціну і це стосується фактичне знищення будь-яких шансів на створення чи розширення Росією так званого Євразійського союзу, місця РФ у Великій вісімці, думаю, буде припинено цей формат. Я не кажу вже про репутаційні втрати», – додав він, зауваживши, що з РФ «змушені будуть рахуватися через її військову потугу», однак «це покладе початок ізоляції Росії на міжнародній арені, перетворення її на країну ізгоя».
Як раніше повідомлялося, 1 березня Рада Федерації підтримала звернення президента РФ Владіміра Путіна та дала згоду на введення російських Збройних Сил РФ на територію Криму. Відповідне рішення підтримали 90-ма голосами, усі члени Ради Федерації одноголосно.
Між тим, член Ради з прав людини при президентові РФ, експерт Московської Гельсінкської групи Андрєй Юров заявив, що постанова Ради Федерації, що дає згоду президенту РФ на використання збройних сил Росії на території України, приймалася на підставі інформації про жертви серед громадян Росії в Криму, однак вона не знайшла підтвердження.
Рада нацбезпеки та оборони України ухвалила рішення привести Збройні сили України у повну бойову готовність.
2 березня Верховна Рада ухвалила постанову, в якій закликала Путіна не вводити війська в Україну.