Екс-голова Генштабу розповів, хто вимагав направити армію для придушення протестів на Майдані

8 Лютого 2018, 17:20

Керівники Міністерства оборони України, Служби безпеки та Генеральної прокуратури у лютому 2014 року намагалися переконати головнокомандувача Збройних сил Володимира Заману направити армію на придушення протестів Євромайдану. Про це Замана 8 лютого заявив на допиті у справі про держзраду Віктора Януковича в Оболонському райсуді Києва.

 

"Протягом тижня відбувалися спроби підготувати наказ про застосування Збройних сил України в Києві", — наголосив він.
 

Замана сказав, що це робив тодішній міністр оборони Павло Лебедєв "з метою посилення об'єктів та наведення конституційного ладу в столиці".

 

Також він розповів, що 18 лютого 2014 року зустрічався з головою СБУ Олександром Якименком та генпрокурором Віктором Пшонкою.

 

За словами Замани, вони намагалися переконати його в тому, що і законодавство, і введений на той момент план антитерористичної операції дозволяють застосувати ЗСУ для придушення акцій протесту. При цьому, зазначив він, про застосування зброї його ніхто не просив.

 

При цьому колишній головнокомандувач повідомив, що погодився лише на перекидання військових гелікоптерів до Васильківа Київської області.

 

Читайте також: Заочне розслідування проти Януковича. Що відомо про цей процес

 

Раніше колишній голова СБУ Валентин Наливайченков заявив, що бачив російських спецпризанченців на Майдані у 2014 році і бачив, як на російські шеврони одягали українську спецформу. Він додав, що з боку мітингувальників "жодного разу зброї не бачив, більше того, сам був постійно без зброї", але бачив озброєних спецпризначенців.

 

Нагадаємо, Януковичу інкримінують організацію масових вбивств на Майдані. Мова йде про провадження за підозрою екс-президента в організації перевищення влади та службових повноважень працівниками правоохоронних органів, з метою перешкоджання проведенню зборів, мітингів, походів і демонстрацій, що призвело до масових жертв серед мітингувальників. Тобто до настання тяжких наслідків, організації умисних вбивств та замахів на умисні вбивства учасників масових акцій протесту в центрі Києва 18-20 лютого 2014 року та "терористичного акту" 20 лютого на вулиці Інститутській у Києві.

 

Крім того, Генеральна прокуратура звинувачує екс-президента Віктора Януковича в державній зраді. У справі фігурує лист Януковича від 1 березня 2014 року до президента РФ Владіміра Путіна із проханням увести війська в Україну. У ГПУ вважають, що цей лист узаконив надання Путіну дозволу на використання російських військ в Україні, що сприяло анексії Криму та окупації частини Донбасу. На засіданні Радбезу ООН 3 березня 2014 року представник РФ Віталій Чуркін продемонстрував копію листа Януковича до Путіна з проханням ввести війська в Україну.