Національний лідер кримських татар, уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв зазначає, що кримські татари згодні на запуск однієї ЛЕП до Криму для потреб соціальної сфери, але продовжують наполягати на виконанні своїх вимог і перегляд контракту про постачання електроенергії на півострів. Про це він сказав на брифінгу у вівторок в Києві.
«Зараз йдуть ремонтні роботи по усуненню там неполадок і, можливо, через деякий час, може бути, через два, три або чотири дні буде налагоджена одна лінія, яка постачає 220 МВт на територію АР Крим. А подальша доля вирішуватиметься спільно. Ми вважаємо, що договір про постачання електроенергії до Криму не відповідає інтересам України і має бути переглянутий. Він, як відомо, діє до 1 січня 2016 року», – зазначив він.
Читайте також: Світові ЗМІ про енергетичну блокаду Криму: між загрозою війни та правами кримських татар
Джемілєв вказав, що можливості Автономної Республіки Крим виробляти електроенергію на власній території становлять близько 30% від необхідного. «Цього достатньо, щоб забезпечити жителів, лікарні, школи. Але, як і очікувалося, цією електрикою зараз забезпечуються в окупованому Криму в основному військові частини, ФСБ, адміністрації і підсвічуються на дорогах портрети із зображенням Путіна, а переважна більшість жителів – без електрики», – підкреслив він.
За його словами, запуск однієї з ЛЕП збільшить кількість електроенергії для Криму, якщо вона буде використовуватися на суспільні потреби.
«Але є побоювання, що буде розподіл цієї електроенергії не так, як ми припускаємо», – прогнозує лідер кримських татар.
Джемілєв зазначив, що другу чергу потужністю близько 350 МВт складніше підключити, а після закінчення ремонтних робіт, мабуть, на рівні уряду буде вирішуватися, підключати її чи ні.
«Все-таки ми будемо наполягати на тому, щоб були виконані наші умови, хоча б звільнені політв'язні. Щоб не було там аварій, не постраждали лікарні, ми думаємо, що першу чергу, 220 МВт, все-таки подамо. Але, повторюся, головний наш упор будемо робити на нові угоди», – вказав він.
Як повідомлялося, 20 листопада на Херсонщині підірвали дві високовольтні опори подачі електроенергії в Крим. В Укренерго заявили, що внаслідок підриву електроопор на межі з Кримом без світла можуть залишитися ще дві області.
Також нагадаємо, що 21 листопада в Чаплинці правоохоронці оточили учасників блокади Криму, які не дозволяли ремонтувати підірвані напередодні електроопори. Голова підрозділу Херсонської поліції Ілля Ківа пояснив, що поліція оточила активістів, щоб дати можливість відремонтувати стовпи. Згодом відбулися зіткнення між активістами і Нацгвардією. Постраждали близько десяти людей. Після цього кримські татари оголосили про пікетування Адміністрації президента.
Уночі на Чаплинці повторно підірвали пошкоджені електроопори, і Крим повністю відключили від постачання електроенергії з боку України.