Другий тур на Дніпропетровщині: Кривий Ріг без Вілкула та доля проєкту Коломойського в Нікополі

Політика
19 Листопада 2020, 19:13

Поки в більшості населених пунктах країни вже вітають переможців виборів або ж проводять другий тур, на Батьківщині президента Зеленського досі точиться боротьба за пост очільника міста.

 

Кривий Ріг уже багато років вважається вотчиною клану Вілкулів. Незмінним мером тут залишався Юрій Вілкул, який і на цих міських виборах досить впевнено брав участь у гонці та, здавалося, не збирався йти на пенсію. Основним претендентом посунути Вілкула став представник пропрезидентської партії «Слуга Народу» Дмитро Шевчик. Він вів доволі активну передвиборчу кампанію та відстоював кожну можливість на агітацію. Навіть подав до суду на комунальний канал «Рудана» через те, що кандидату двічі не надали ефірний час для політичної реклами. 

 

Читайте також: «Зелена» завіса й металургійний кандидат

 

І якщо самі вибори у місті пройшли доволі спокійно, то під час підрахунку голосів Шевчик заявив про низку зафіксованих порушень. Його довірені особи подали 15 позовів до суду, де серед іншого, оскаржували постанови ТВК, члени якої провели повторний підрахунок голосів на двох дільницях. У партії «Слуга Народу» також натякнули на можливі фальсифікації у Кривому Розі. Голова політичної сили Олександр Корнієнко під час брифінгів заявляв про спроби завершити перегони на користь одного з кандидатів. «Є спроби вирішити ситуацію в один тур. Є такі чутки щодо Кривого Рогу. Ми намагаємося зробити, щоб усе було в межах закону, щоб ми відстояли волевиявлення громадян», – зазначив Корнієнко.

 

Втім, усі суди Шевчик програв, але як наслідок, підрахунок та офіційне оголошення результатів відверто затягнулися. Лише через три тижні після проведення виборів ТВК змогла оприлюднити результати та призначити другий тур аж на 6 грудня.

 

У підсумку виборці виказали доволі потужну підтримку Вілкулу. Йому не вистачило менше 4%, аби вкотре очолити місто – він набрав 46,27%. Натомість, за Шевчика проголосувало вдвічі менше криворіжців – 25,94%. Загалом у виборах брали участь дев’ять кандидатів. Проголосувало 179 тисяч осіб.

 

Вже виглядало так, що другий тур мерських виборів був для «вічного мера» лише формальністю і жодної інтриги не передбачалося. Проте несподівано для всіх Вілкул заявив, що відмовляється від подальшої участі. Політик пояснив своє рішення станом здоров’я. Після першого туру Вілкула шпиталізували до Інституту серця МОЗ у Києві, де він проходив обстеження та лікування. При цьому діагноз Вілкула  не розголошують.

 

У своєму відеозверненні політик подякував виборцям за те, що міг працювати мером міста упродовж двох каденцій і отримав найбільше голосів виборців на виборах 25 жовтня. «Здоров’я, на жаль, стало підводити. А працювати впівсили – це не для мене», – зазначив майже ексмер.

 

Тепер до другого туру разом із Шевчиком проходить кандидат, який зайняв третє місце. Це представник «Опозиційної платформи – за життя» Костянтин Павлов. Він набрав 9,15% голосів. Вілкул назвав його своїм «наступником».

 

 

Павлов має досить насичену політичну кар’єру. У 2006 році він був першим заступником Вілкула. У часи Януковича очолював Криворізьку міську організацію Партії регіонів. У 2012 році став народним депутатом, а у 2014-му знову переобравця, вже як самовисуванець. 18 січня 2018 року був одним із 36 депутатів, які голосували проти законопроєкту про забезпечення українського суверенітету над окупованими територіями Донеччини та Луганщини. У 2019 році був одним з 59 депутатів, які підписали подання, на підставі якого Конституційний суд України скасував статтю Кримінального кодексу про незаконне збагачення. Улітку 2019 року балотувався на парламентських виборах як самовисуванець. Програв, отримавши 25,96% підтримки.

 

Наразі Павлов заявив, що головними пріоритетами для своєї роботи вважає екологічну ситуацію, максимальне фінансування медицини та ЖКГ, посилення соціальної підтримки криворіжців, в тому числі – безкоштовний проїзд в комунальному транспорті. Також політик планує збільшити прямі виплати з міського бюджету у вигляді матеріальної допомоги з 500 до 1500 грн.

 

До міської ради пройшли п’ять партій. Найбільше мандатів у Блоку Вілкула «Українська перспектива» – 19. Партія «Слуга народу» взяла 16 мандатів, ОПЗЖ – дев’ять, «Сила людей» та «Європейська солідарність» – по п’ять. 

 

Читайте також: Дніпро: конфігурація в міськраді та хто опонуватиме Філатову в другому турі виборів мера

 

Перевізник проти каратиста

 

У козацькому Нікополі все спокійніше. Там другий тур виборів відбудеться вже 22 листопада. За крісло очільника боротимуться кандидат від «За майбутнє» Олександр Саюк, який набрав у першому турі 21,86% голосів, та кандидат від «Слуги народу» Руслан Олійник із попереднім результатом 17,85%.

 

 

Саюк раніше був секретарем міської ради Нікополя. Судячи з його декларації, він досить заможна людина. Зокрема, у його власності  житловий будинок, дві квартири, торговий комплекс, дві тренажерні зали, нежитлові приміщення та земельні ділянки. З рухомого майна у Олександра Саюка є три легкових і один вантажний автомобілі, вісім автобусів і катер. У Нікополі політика пов’язують із місцевим перевізником ТОВ «Мотодор».

 

Опонент Руслан Олійник очолює обласну федерацію карате, він учасник війни на Сході. Також керівник одного з найбільших у місті благодійних фондів.

 

Цікаво, що чинний мер Нікополя Андрій Фісак на другий термін балотуватися відмовився. Публічно він не підтримав жодного кандидата. Ексмер Нікополя Сергій Старун, який висувався від партії «Пропозиція» набрав усього 8,95% голосів та посів четверте місце.

 

Новообраними депутатами Нікопольської міської ради стали 38 обранців. Бар’єр у 5% подолали аж вісім партій. Найбільше мандатів отримали партії «За майбутнє» та «Слуга народу» – по вісім. Також пройшли ОПЗЖ (6 депутатів) та «Європейська Солідарність» (4 депутати). «Батьківщина», «Громадська сила», «Блок Вілкула «Українська перспектива» та «Пропозиція» матимуть по три мандати.