До берегів Кіма. Пентагон нарощує військову присутність на Тихому океані

Світ
27 Жовтня 2017, 14:52

На тлі певного загострення у стосунках між офіційним Пхеньяном та Вашингтоном США нарощує свою військову присутність в регіоні. У серпні до найбільшої військової бази ЗС Сполучених Штатів в тихоокеанському регіоні на острові Гуам повернули два стратегічних бомбардувальника B-1B Lancer, збільшено кількість їх тренувальних польотів. Крім того, як повідомляє американське інтернет-видання Defense One, в листопаді цього року планується додаткове перекидання 300 військовослужбовців та 12 новітніх літаків F-35A Lightning II з авіабази Хілл в Юті до Японії. Це підсилення буде розміщено на базі Кадена, на ротаційній основі тривалістю півроку. Ще раніше, в січні десять F-35B Lightning II, що належать Корпусу морської піхоти США розмістилися на іншій японській базі Івакуні. Це перший випадок, коли цілий підрозділ американських літаків п’ятого покоління був доставлений до іншої країни.

Цікавими є і ще дві новини, які стосуються повітряних сил США. Обидві з’явилися нещодавно в американській пресі, після чого обидві були частково спростовані в офіційних джерелах. Мова йде про ймовірні плани повернення до служби однієї тисячі звільнених в запас бойових пілотів протягом наступних трьох років. Як зазначає військовий портал Stars and Stripes повідомлення виникло після підписання президентом Трампом спеціального наказу щодо можливості призову військових. Причиною такого наказу є серйозна нестача персоналу в повітряних силах США, орієнтовно  йдеться про 1500 вакантних позицій.

Читайте також: США розшили санкційний список щодо КНДР

Раніше, за даними сайту Military Times, для збереження льотного складу та підвищення мотивації пілотів, було збільшено винагороду за здійснення вильотів, а також введено спеціальний  бонус в розмірі $455 тисяч для бажаючих повернутися на службу. Крім того, розширено штат персоналу для обслуговування техніки, щоб військові пілоти змогли зосередитися виключно на польотах, замість виконання невластивих їм завдань. Втім, як встигла зазначити керівник інформаційних операцій повітряних сил США Ен Стефанік, командування позитивно оцінило зміни внесені президентом Трампом, але поки що не планує ними скористатися для мобілізації військових.

З проблемою дефіциту пілотів ЗС США вже стикалися в 80-х роках минулого століття. Тоді головними причинами були доволі великі втрати льотного складу під час бойових дій у В’єтнамі та певне негативне ставлення до військових після цієї війни. Одним з креативних механізмів подолання кризи тоді став фільм «Найкращий стрілець» (Top Gun, 1986), в створенні якого брав активну участь й Пентагон. За даними флоту США, після виходу фільму в прокат, кількість бажаючих стати пілотами збільшилася на 500%. Цілком ймовірно, що військове відомство вирішило повернутися до перевірених методів, адже за словами актора Тома Круза в 2018 році буде розпочато зйомки продовження успішного фільму.

Читайте також: Загроза з боку КНДР. Україна і США обговорили ядерну стратегію

Іншою дивною новиною стало повідомлення щодо можливого переведення американських стратегічних бомбардувальників, на яких розміщено ядерні заряди, на цілодобовий режим чергування. За даними Defense One, такі зміни відбуваються вперше з часів Холодної війни. «Це ще один крок, який підтверджує, що ми готові», – так прокоментував ці плани начальник штабу повітряних сил США генерал Девід Голдфейн. Втім, пізніше речники міністерства оборони зазначили, що це лише плани, про реалізацію яких говорити зарано. Така поведінка військових може бути частиною інформаційних операцій, мета яких – застерегти Кім Чен Ина від реальних кроків по застосуванню ядерної зброї.

Крім авіаційної складової, в Тихому океані збільшено і кількість бойових кораблів. Нещодавно в регіон зайшов третій американський авіаносець «Німітц», приєднавшись до двох інших ударних груп авіаносців «Рейган» та «Рузвельт». На думку інтернет-видання The RealClear Defense така активність пов’язана з декількома чинниками. Першим фактором є проведення спільних військових навчань з Японією та Південною Кореєю, метою яких є відпрацювання протиракетної оборони в регіоні. У свою чергу Пхеньян вже встиг назвати ці навчання підготовкою до розв’язання ядерної війни, про що повідомив посол країни Джо Сон Нам в своєму листі до Ради безпеки ООН. Крім того, авіаносці є традиційним «кортежом», який супроводжуватиме президента Трампа під час його робочих візитів в Азію, які заплановані на наступний місяць.

Читайте також: ЦРУ: КНДР "на порозі" здійснення ядерного удару по США

Американські військові послідовно заперечують, що нарощування військових потужностей в Тихому океані пов’язано з агресивною поведінкою Північної Кореї, наполягаючи на планових заходах бойової підготовки. Втім, здається, що Америка зовсім не проти бути більш готовою для силового варіанту в разі потреби. Хоча враховуючи особливості Північної Кореї, зокрема ідеологію та фінансовий стан населення, США не виглядають зацікавленими в нанесенні ударів по Пхеньяну. Скоріш за все Сполучені Штати будуть до останнього намагатися вирішити кризу дипломатичним шляхом аби уникнути гуманітарної катастрофи в регіоні.