Депутати хочуть вберегти журналістів від охорони Януковича

16 Червня 2011, 10:43

Автори законопроекту – дев'ять народних депутатів різних фракцій – пропонують доповнити існуючу редакцію нормою, згідно з якою участь у «заходах осіб, щодо яких здійснюється державна охорона, а також проведення заходів у приміщеннях органів державної влади» не повинно впливати на здійснення журналістами їх професійної діяльності.

Один з авторів проекту, народний депутат Степан Курпіль («БЮТ-Батьківщина») зазначив, що розробники документа намагалися донести до влади «важливість журналістської роботи, яку чиновники не усвідомлюють».

«До комітету зі свободи слова та інформації надходить величезна кількість скарг журналістів на працівників охорони президента, прем'єр-міністра та інших перших осіб держави, які заважають висвітлювати діяльність чиновників. То вигадають якусь особливу акредитацію, то заявлять, що захід терміновий і на нього не можна потрапити», – зазначив Курпіль.

З ним згодна ще один автор документа, народний депутат Ірина Геращенко («Наша Україна-Народна самооборона»), яка очолює тимчасову слідчу комісію парламенту з питань запобігання цензури та перешкоджання діяльності журналістів.

«У законі має бути чітко записано, що якщо є список акредитованих журналістів, то охорона не повинна ламати їм камери і закривати об'єктиви. Якщо журналіст прийшов на захід, що охороняється, і пройшов перевірку, то він має право працювати», – пояснила Геращенко.

Журналісти, що раніше стикалися з протидією працівників управління держохорони, мало вірять в ефективність цього закону.

Кореспондент «Газети по-українськи» Тетяна Светницька, яку торік охорона президента змусила видалити частину кадрів з зображенням Віктора Януковича під час його візиту до Донецька, вважає, що працівники охорони знайдуть спосіб перешкодити журналістам.

«Ініціатива гарна, але вона нічого не змінить. Якщо охороні перших осіб держави захочеться перешкоджати роботі ЗМІ, то вони будуть це робити, прикриваючись будь-якими внутрішніми інструкціями про охорону високопоставлених чиновників», – вважає Светницька.

Прес-секретар президента Дарина Чепак визнає існування конфлікту між журналістами і охороною перших осіб.

«Тут юридична колізія: журналісти посилаються на закон, а охорона – на інструкції, які вони зобов'язані виконувати в своїй роботі. У ситуації, коли ні журналісти, ні охорона не можуть нормально працювати, перш ніж приймати якісь закони, треба організувати круглий стіл і разом шукати вихід», – заявила Чепак.

За її словами, такий круглий стіл буде організовано найближчим часом.

Нагадаємо, вітчизняних та іноземних журналістів зачинили у залі президент-готелю «Київській» після виходу звідти президента Віктора Януковича у середу, 15 червня.

У Миколаєві співробітники податкової міліції 31 травня напали на трьох журналістів, намагаючись силою відібрати у них фотокамери.