Депутати хочуть дозволити журналістам не розголошувати джерела інформації

18 Березня 2011, 10:09

11 народних депутатів опозиційних фракцій Верховної Ради зареєстрували законопроект № 8256 «Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу щодо забезпечення права журналістів на захист джерел інформації». Документом пропонується класифікувати журналістів як осіб, що не підлягають допиту як свідків, і надавати їм право відмовитися давати показання свідків.Зараз свідками не можуть виступати адвокати, нотаріуси, лікарі, психологи і священнослужителі.

Автори законопроекту пропонують скасувати норму чинного законодавства, згідно з якою журналіст має право на збереження таємниці авторства та джерел інформації, за винятком випадків, коли ці таємниці оприлюднюються на вимогу суду. Також запропоновано конкретизувати умови проведення обшуку і вилучення щодо журналістів.

«У приміщеннях ЗМІ, а також у приміщеннях, де проживають їхні творчі працівники, обшук, вилучення можна проводити за вмотивованою постановою голови апеляційного суду, в якому повинна бути обгрунтована неможливість встановлення істини у справі іншим способом», – йдеться в пояснювальній записці до проекту закону.

Зазначений порядок обшуку пропонується застосовувати і до журналістів-фрілансерів, які не перебувають в офіційних трудових відносинах з жодним ЗМІ.

Як повідомив один з авторів законопроекту, народний депутат Андрій Павловський («БЮТ-Батьківщина»), прийняття документа сприятиме безперешкодної трудової діяльності співробітників ЗМІ, а також зробить неможливим тиск на них з боку силових структур.

«Останнім часом почастішали факти тиску на журналістів з боку правоохоронних органів – наприклад, вилучення всієї техніки у відомого українського блогера і журналіста Олени Білозерської», – пояснив Павловський.

Він переконаний, що прийняття законопроекту допоможе пресі активніше інформувати громадськість з питань, що становлять публічний інтерес.

Разом з тим голова тимчасової слідчої комісії Верховної ради з питань цензури Ірина Геращенко («Наша Україна-Народна самооборона») вважає, що авторам законодавчої ініціативи слід дати визначення поняттю «журналіст».

«Треба виписати в законі, хто є журналістом – той, хто перебуває в медіа-профспілки, працює в редакції або має журналістську освіту, інакше під це визначення буде потрапляти будь-який інтернет-користувач», – зазначила Геращенко.

За її словами, виробити правові норми, що дозволяють журналістам безперешкодно працювати, можна тільки шляхом «конструктивного діалогу із силовими структурами».

У тому, що прийняття законопроекту припинить конфлікти між співробітниками ЗМІ і силових структур, сумніваються міжнародні експерти.

«В Україні вже є достатньо законів, що захищають права журналістів, але не всі з них виконуються. З іншого боку, якщо будуть введені якісь санкції та дисциплінарні заходи по відношенню до представників правоохоронних органів, які перешкоджають роботі журналістів, – це буде вже добре», – заявила представник міжнародної організації «Репортери без кордонів» Оксана Романюк.