«У порівнянні з теперішніми ділками і нашими «попєрєднікамі», які є одними і тими ж – всіх членів колишнього Уряду України сміливо можна віднести до лику «святих», – підкреслив Данилишин.
За його словами, з самого початку перебування на посаді міністра економіки він повів жорстку боротьбу проти Тендерної палати, на чолі якої стояли багато впливових осіб Партії регіонів, вільних економічних зон, ввезення лівого обладнання, нібито для цілей модернізації тощо. Починаючи з 2 квітня 2008 року функції уповноваженого органу у сфері державних закупівель було покладено на Мінекономіки. Після чого у 2008-2009 роках спостерігалася тенденція зниження частки неконкурентних процедур в структурі загального обсягу процедур закупівель.
«У 2007 році коли при владі був уряд Партії регіонів, погодження закупівель у одного учасника та торгів з обмеженою участю здійснювалось АМКУ і Міжвідомчою комісією з питань державних закупівель. А з грудня 2007 до квітня 2008 ці процедури погоджувала тільки Міжвідомча комісієя. Так, 2007 року тодішній урядом видав 7924 погоджень на закупівлі у одного учасника та торгів з обмеженою участю на загальну суму 133,1 млрд. гривень. Водночас, інформація про погодженгя таких процедур Міжвідомчою комісією у І кварталі 2008 року відсутня, оскільки за інформацією АМКУ, голова Комісії Ткаченко О.М. передав усі документи, що стосуються діяльності Комісії в комітет Верховної Ради з питань економічної політики. Проте, за даними Держкомстату, за цей період за процедурою процедурою закупівель в одного учасника та торгів з обмеженою участю укладено договорів на загальну суму 61,3 млрд. гривень. Тобто ні за 133 млрд грн., ні за 61 млрд. грн., ні за документи, яких ніхто не може знайти – відповідальності не несе ніхто», – пояснив екс-міністр економіки.
Він також розповів, що уродовж ІІ-ІV кварталів 2008 року Мінекономіки дозволили застосувати неконкурентну процедуру торгів на загальну суму 32 млрд, з яких 19,4 млрд грн., або 60% – закупівля вугілля у вугледобувних підприємств та послуг з його збагачення. Вже 2009 року Мінекономіки дозволило 1727 закупівель за такими процедурами на загальну суму 49,5 млрд грн, з яких 32,8 млрд грн, або 66,2% – закупівля вугілля. Водночас, згідно з даними Держкомстату, замовниками у 2009 році за результатами проведення закупівлі за неконкурентною процедурою укладено договорів на загальну суму 29,9 млр. грн. Різниця між очікуваною вартістю погоджених Мінекономіки таких закупівель та вартістю укладених договорів становить 19,5 млрд грн.
«За 2010 рік щодо застосування процедури закупівлі в одного учасника на загальну очікувану вартість предметів закупівлі понад 310 млрд грн, в 2011 році ця сума була більшою 500 млрд грн. Тільки в першому кварталі 2012 року ця сума становить більше, ніж 140 млрд грн! Проте ніхто ніякого покарання не несе. Виходить, що за час, поки Данилишин був Міністром економіки в Україні, була найменша частка закупівель в одного учасника», – підкреслив екс-міністр економіки.
Як повідомлялось, за висновками Transparency International в Україні розмір "відкату" у сфері державних закупівель за останні 8 років збільшився більш ніж в 3 рази і сягає до 60% в залежно від галузі, у першу чергу, в будівельній. Водночас, генеральний директор Центру ринкових реформ Володимир Лановий вважає, що із 100 млрд витрачених на держзакупівлі, 50 осідає в кишенях представників влади.
Нагадаємо, у червні 2010 року Верховна Рада прийняла нову редакцію закону "Про здійснення державних закупівель". Згодом, до документу неодноразово вносили зміни.
Пізніше міжнародна організація Transparency International закликала переписати закон про держзакупівлі.
раніше "Тиждень" писав про те, що закон про держзакупівля може забезпечити чиновникам безконтрольне освоєння понад 130 млрд гривень в рік.Читайте також: Янукович повинен «відірвати руки» собі самому