Бойко відмовився від ідеї судитися з Росією за газ

27 Жовтня 2011, 08:40

Про це пише газета «Коммерсанть-Украина» в матеріалі «На газ и суда нет».

Міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко заявив виданню, що Україна більше не планує оскаржувати в міжнародних судах газові угоди з Росією, підписані в січні 2009 року.

«Ми будемо міняти діючі договори виключно під час переговорів», – пообіцяв Бойко, пояснивши таке рішення «стратегічним характером відносин з Росією».

Зараз переговори між Україною і Росією ведуться в більш конструктивному руслі, і, за словами прес-секретаря прем'єра Миколи Азарова Віталія Лук'яненка, сторони «дуже близькі до остаточного результату».

«Коментувати можливі домовленості ми не будемо, щоб не нашкодити», – додав він.

НАК «Нафтогаз Україна» і «Газпром» розробили кілька сценаріїв перегляду угод.

«Росія стурбована технологічним станом нашої газотранспортної системи (ГТС – Ред.), і один з варіантів перегляду контрактів – створення на її базі консорціуму», – пише видання з посиланням на високопоставлене джерело в Міненерго.

Ще один варіант – інтеграція України до Митного союзу. Від зниження цін на газ в обмін на здешевлення транзиту, а також від домовленостей по Чорноморському флоту сторони, за словами співрозмовника видання, відмовилися.

«Зараз мова йде про політичне рішення на вищому рівні. Воно з'явиться найближчим часом», – зазначив він.

Найбільш вірогідним із запропонованих варіантів є створення консорціуму, вважає старший аналітик ІК «Трійка Діалог» Валерій Нестеров.

«В іншому випадку Україна ризикує втратити до 70% транзиту після будівництва другої гілки Nord Stream і South Stream. Крім того, плани з модернізації ГТС припускають залучення кредитних коштів європейських та українських банків. Власних коштів «Нафтогазу» не вистачає навіть на своєчасні розрахунки з «Газпромом», – пояснює він.

Зараз необхідні інвестиції в ГТС оцінюються Міненерго в $ 6,5 млрд. Затримка в переговорах з «Газпромом» призвела до того, що монополія стала втрачати інтерес до української ГТС.

Як відомо, в кінці вересня посол РФ в Україні Михайло Зурабов заявив, що Росії вигідніше будувати нові трубопроводи, ніж створювати консорціум.

«Новий трубопровід – це додатковий метал, підрядні потужності. Нас ця труба в Україну просто не цікавить», – зазначив Зурабов.

«В цей же час у Україні погіршилися відносини з ЄС, і стало очевидно, що в результаті ми можемо не отримати інвестиції ні від одної, ні від іншої сторони», – зазначає директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

Нагадаємо, оскаржити в Стокгольмському арбітражному суді газові угоди від 2009 року президент Віктор Янукович обіцяв ще влітку. Україна наполягає на тому, що вони були укладені незаконно. Колишній прем'єр-міністр Юлія Тимошенко була засуджена до семи років позбавлення волі за видачу директив на їх підписання.