Більшість українців не хоче федералізації

23 Травня 2014, 16:31

В результаті опитування, проведеного  із 29 квітня по 11 травня, соціологи виявили, що збереження нинішнього статусу в складі унітарної України з нинішніми повноваженнями підтримують 22,7% респондентів, в той час як за автономію в складі федеральної держави виступають 6,9%.

Натомість вихід з України і створення незалежної держави підтримують – 1,9%, а вихід з України і приєднання до іншої держави – 4,7%.

Соціологи зауважили значні відмінності у ставленні до унітарної держави та сепаратизму між етнічними українцями і меншинами, головним чином, росіянами. Таким чином, серед етнічних українців вихід із України і приєднання до іншої держави підтримують 2,3%, водночас серед росіян таких 16,2%, серед тих, хто вважає себе одночасно і українцем,і  росіянином – 24,6%.

Різниця у поглядах на це питання між україномовними та російськомовними респондентами значно менша. Зокрема, ідея розширення повноважень свого регіону у складі унітарної України отримала найбільше прихильників на Закарпатті – 83,6% опитаних, Буковині – 69,2%, та Галичині – 67,9%. Cеред жителів Донбасу таких 25,7%.

Жителі західних регіонів зовсім не підтримують утворення в своєму регіоні автономії у складі федеративної України. В той час як 23,5% жителів Донбасу виступають прихильниками такої ідеї. Таким чином серед жителів Донбасу більше прихильників унатарної України (25,7%), ніж федеративної (23,5%). Як показало опитування, 69,7% жителів Донбасу не планують брати участь у президентських  виборах 25 травня 2014 року, або ще не визначились з кандидатом.

На Півдні федералізацію підтримують лише 7% опитаних.

Вихід із України і створення незалежної держави підтримують 8,4% жителів Донбасу. При цьому за приєднання до іншої держави на Донбасі виступають 22,5% жителів. На Волині, Буковині та Закарпатті симпатиків такої ідеї немає. На Галичині прихильників виходу із України та приєднання до іншої держави підтримують 0,4%. На півдні таких українців 2,3%, в центрі – 1%.

Опитування було здійснено на замовлення доктора політології Івана Качановського (Університет Оттави, Канада).

Методом особистого інтерв'ю опитано 2022 респонденти  у 110 населених пунктах усіх областей України (за виключенням АР Крим) за стохастичною вибіркою, репрезентативною для населення України віком від 18 років.

Статистична похибка вибірки не перевищує: 3,3% для показників близьких до 50%, 2,8% – для показників близьких до 25%, 2,0% – для показників близьких до 10%, 1,4% – для показників близьких до 5%.