Американці хочуть повернути свою мрію

ut.net.ua
14 Листопада 2010, 00:00

2 листопада в США переобирали частину складу сенату, губернаторів штатів, місцевих посадовців та всю палату представників. В останній відбулася кардинальна перестановка сил, адже, за попередніми результатами виборів, Республіканська партія отримала 239 місць (до того мала 178), за демократами залишилося тільки 188 (до виборів вони контролювали 255). Спікером палати представників замість Ненсі Пелосі став республіканець Джон Бейнер. Проте партія Обами, попри втрату шести мандатів, спромоглася утримати контроль над сенатом: за демократами у верхній палаті лишилися 53 місця, за республіканцями – 47.

Здобувши контроль над палатою представників та зміцнивши свої позиції в сенаті, Республіканська партія фактично перемогла на виборах до Конгресу США. Американці, які втомилися від економічних негараздів, високого рівня безробіття та глибокої рецесії в економіці, своїм волевиявленням продемонстрували бажання змін і водночас дали оцінку політики правлячої Демократичної партії та її лідера – президента Барака Обами. За нового складу Конгресу йому буде значно складніше просувати свої закони.
    
На вибори за змінами

У містечку Проспект, що в штаті Коннектикут, працювали дві виборчі дільниці: у місцевій школі та в пожежному депо. На кожній – свій голова та двоє головних реєстраторів виборців, які спостерігали за дотриманням правил голосування та підрахунком голосів. Окрім того, на дільницях було в середньому п’ятеро реєстраторів виборців. «Ми поки ще не знаємо, скільки всього мешканців міста прийдуть голосувати, але мені здається, що зараз, на третю годину, на нашій дільниці було багато виборців. Люди хочуть змін і, думаю, проголосують за них», – розповідає Елізабет Гуевін, головний реєстратор виборчої дільниці.

Більшість американських штатів історично мають чітко виражену прихильність до демократів чи республіканців. У містечку Проспект, як і в штаті Коннектикут загалом, традиційно перемагали демократи. Однак цього разу тут проголосували за республіканців, і така зміна політичних уподобань лавиною пронеслася багатьма містами та штатами США. Демократи втратили на користь республіканців посади губернаторів 11 штатів.  

«На 75% зміна політичних настроїв на користь республіканців спричинена поганим економічним становищем країни. Керівна партія в США не має шансів на переобрання з огляду на високий рівень безробіття – 9,6%, – вважає політичний аналітик Ларрі Сабато. – Рейтинг Обами знизився також через завищені обіцянки. Люди підтримали його масштабну програму стимулювання економіки вартістю $800 млрд тільки тому, що вона мала сприяти її оздоровленню вже до цих виборів. Цього не сталося».

Хто винен?

Республіканці у своїй кампанії тиснули на те, що «американська мрія під загрозою», а урядові витрати й далі зростають. Коли стало зрозуміло, що позиції республіканців у Конгресі посилилися, демократи одразу повідомили, що готові йти на поступки. Президент Барак Обама зателефонував Джону Бейнеру й сказав, що прагне порозуміння й хоче «знайти спільне підґрунтя для співпраці та руху країни вперед, щоб зробити все можливе заради американців», повідомляє прес-служба Білого дому. На що Бейнер без зволікання відповів, що бажає спів­працювати в питаннях створення нових робочих місць та урізання витрат. «Це те, чого від нас очікують виборці», – зазначив новий голова нижньої палати.

Деякі аналітики, однак, вважають, що саме поступливість Обами знизила рейтинги демократів. Коли був час для жорстких дій, він  шукав компромісів з опонентами. Коли ж президент усвідомив, що йому все ж таки не вдасться заручитися підтримкою республіканців, було вже надто пізно.


«Від початку Обама мав би заглибитися у вирішення економічних проблем. Чому було не зробити щось ефективніше? Більше грошей витратити на відбудову інфраструктури, нові робочі місця. Якби він це зробив, то зміг би легко відбитися від нападів республіканців, – вважає Скотт Маклін, політичний аналітик з Інституту голосування Quinnipiac. – Він завжди був готовий спів­працювати з республіканцями, навіть іти на поступки, а вони – ні».

Зміни, яких може не бути

Навіть за нового політичного укладу в країні не слід очікувати кардинальних економічних змін, переконують експерти. Палату представників контролюватимуть республіканці, а cенат – демократи, тож жодна зі сторін не зможе просувати свої ідеї поліпшення економіки. «Республіканці просто не встигнуть. Вони не мають часу на те, щоб об’єднатися, співпрацювати й злагоджено проголосувати навіть за реформу системи охорони здоров’я від Обами», – каже професор Нью-Йоркської бізнес-школи Майкл Вільямс.

Для підняття свого рейтингу республіканці спробують зробити щось популярне поміж населення. Приміром, зменшити податки, проте це призведе до зростання дефіциту, яке американці не підтримають. «Якщо додати, що серед республіканців немає стовідсоткової згоди, думаю, не слід сподіватися на значні зміни», – каже Маклін. Поміж республіканських новобранців справді чимало пред-­­
ставників так званого руху чаювання – еклектичного зібрання правих політиків-популістів, які надзвичайно критично ставля­ться і до Обами, і до республіканського істеблішменту.

Не варто очікувати й змін у міжнародній політиці країни, адже президент Обама так і залишається головнокомандувачем і надалі відіграватиме у цій сфері головну роль. Він може спробувати поліпшити свій імідж, стабілізувавши відносини з такими конфліктними регіонами, як Афганістан, Ірак, Пакистан, але ще більшу увагу приділятиме Китаю. «Для американців стало очевидно, що економічна впливовість США затухає на тлі інших країн, передусім Китаю. Як наслідок – усі шукають того, кого можна звинуватити в згасанні економічного панування США, а також того, хто зможе це виправити», – переконаний Сабато.

Хоча ця політична кампанія тільки-но закінчилася, підготовка до президентських виборів 2012 року вже стартувала. У той час як одні експерти кажуть, що погане економічне становище значно зменшує шанси Обами на переобрання, інші нагадують, що республіканцям буде надзвичайно важко довести, що їм вдалося щось істотно змінити за два роки. Ще більшою проблемою для дестабілізованої «рухом чаювання» партії буде знайти єдиного кандидата, який зможе гідно протистояти Обамі.