НОВИНИ

  ▪   Святослав Птіцин

Економіст: Арбузова цікавить кількість, а не якість інвестицій

Інвестиції з Китаю не зможуть задовольнити всіх потреб уряду. Про це у коментарі Тиждень.ua заявив економіст Любомир Шавалюк.

«Кількість грошей, яка потрібна уряду, зростає. А доступ до зовнішніх ринків зменшується. В Росії не так легко взяти гроші, а в МВФ це ніколи не було простою справою. Уряд працює так, що у нього завжди має бути план «Б». І можливо цей план – китайські «довгі гроші». Але наскільки вони дозволять уряду перекрити свої потреби – це питання відкрите. Не так їх багато, щоб стратегічно за ними полювати», – переконаний Шавалюк.

Втім, на його переконання, інвестиції з КНР підуть в Україну.

«Інвестиції так чи інакше будуть, потрібно дивитися на їх структуру. В принципі з Китаєм тривала співпраця, тому що у нас є те що йому потрібно (в першу чергу сільське господарство). Тож КНР зацікавлена в інвестиціях, у довготривалому партнерстві з Україною», – зазначив Шавалюк.

Водночас, за його словами, потрібно зважати на галузь, в яку прийдуть гроші.

«Якщо ми говоримо про сільське господарство – то Україна може його розвивати і без Китаю, бо воно самодостатнє. Якщо ми говоримо про промисловість – то це з одного боку добре, адже за останні кілька років технологічно Китай розвинувся і темп розвитку високий, але китайські технології відстають від кращих світових зразків. Тому ці інвестиції в якісному контексті – не кращий сценарій для розвитку української економіки», – наголосив економіст.

«З точки зору кількісного контексту, який Арбузова цікавить найбільше, то Китай одне з небагатьох джерел фінансування за дефіциту платіжного балансу, яке доступне для України. У зв’язку з тим, що подешевшали державні облігації, то це одна із соломинок, за яку хапається уряд», – зауважив Шавалюк і додав, що «стратегічно це не зовсім правильна позиція».

«З іншого боку може краще розвивати другосортні технології, ніж взагалі ніяких», – переконаний економіст.

Нагадаємо, раніше перший віце-прем'єр-міністр України Сергій Арбузов заявив, що Україна зацікавлена в залученні інвестиційного потенціалу та новітніх виробничих технологій Китаю. Крім того, Арбузов наголошував на зацікавленості у співпраці з китайськими банками.

Як повідомлялось, 23 вересня китайська газета South China Morning Post повідомила, що українська влада дасть в оренду Китаю для сільськогосподарських потреб 3 млн гектарів сільськогосподарських земель.

Минулого року Україна підписала з Китаєм меморандум про співробітництво, що дає змогу Україні залучити кошти в обсязі $3 млрд на фінансування проектів у сільськогосподарському секторі.

Також у грудні 2012 року «Нафтогаз України» та Державниq банк розвитку КНР підписали генеральну кредитну угоду на $3,656 млрд для реалізації проектів із заміщення імпортного природного газу українським вугіллям.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.