НОВИНИ

  ▪   Вікторія Матола

Експерт: нинішня влада продовжує радянську практику нагородження

Відзначення нинішньою владою державними нагородами здебільшого лояльних до неї осіб – радянська практика, що цілком суперечить принципам демократичності держави, де важливіша оцінка моральної репутації чиновників чи політиків. Про це в коментарі Тиждень.ua заявив політолог Вадим Карасьов.

«Практика нагород в Україні є одним із проявів владних практик, які йдуть ще з Радянського союзу. А тому, по-перше, як правило, нагороди – за лояльність і для своїх. По-друге, нагороди можуть бути подвійним сигналом для інших владних груп, а також навколо політичних кіл, мовляв, «своїх» не здамо. І, як правило, нагороджують лояльних до влади і режиму чиновників, котрі опинилися у фокусі інформаційних атак. Або інший сигнал – нагороджують, щоб потім звільнити, як це часто робилося в радянські часи. Тобто нагорода в такому випадку – в якості пігулки, яка компенсувала збитки від звільнення. Це – радянські чи пострадянські нагородні практики», – заявив Карасьов.

Як зауважує політолог, за понад 20 років практика нагород в Україні за формою стала новою – нові ордени, медалі, але за суттю і змістом – залишилася радянсько-бюрократичною.

«З одного боку, у нас ордени і медалі – девальвовані, а з іншого – їм приділяють дуже велику увагу. Цього немає в нормальних демократичних суспільствах, де оцінюють моральною пошаною, соціальним пакетом тощо. Для цього є незалежні ЗМІ, які б оцінювали політиків та чиновників», – зауважив політолог.

Експерт нагадує, що окрім, до прикладу, ветеранів котрі гордо ходять у медалях попри те, що не отримують від держави значних соціальних винагород, але й олігархи не рідко «докладають зусиль, щоб бути нагородженими».

«Така шана до державних відзнак – родом з радянського дитинства. Інших практик в суспільстві поки немає. Оскільки не працює механізм оцінювання в рамках демократичної системи, в яку входять незалежні ЗМІ, інститут моральної, політичної репутації», – зауважив він.

«Чим скоріше країна ставатиме сучасною по-європейськи, тим менше буде необхідності у відзнаках такого квазіфеодального мілітаристського типу: орденами, медалями, погонами тощо, що одразу би виділяли людину з навколишнього середовища. А головною стане морально-суспільна чи політична репутація», – зазначив Карасьов.

Як писав Тиждень.ua, протягом останнього тижня президент Віктор Янукович присвоїв звання Герой України 11 українцям, роздав 271 орден, 89 медалей, а також понад півтори сотні звань.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.