НОВИНИ

  ▪   Оксана Хмельовська

Експерти: влада Росії оцінює якість українських товарів власними геополітичними інтересами

У забороні на постачання до РФ продукції компанії Roshen є елемент російської політики проти України. Таку думку у коментарі Тижню висловив директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.

«Зараз важко згадати українські товари, на які Росія не вводила заборон, – це і м’ясо-молочні, сирні, карамелеві, «трубні» обмеження. Сьогодні товари будь-якої сфери і будь-якої галузі можуть виявитись «поганими», адже це – елемент російської політики стосовно України. У забороні на постачання цукерок Порошенка – в основному політичне підґрунтя. Тут також додається політичний аспект стосовно власника», – пояснив Юрчишин.

За словами економіста, такі різносортові «наїзди» мають на меті спонукати до сильнішої інтеграції України з Росією – насамперед шляхом вступу України до Митного cоюзу.

«На жаль, такі наїзди продовжуватимуться. Тож, Україні потрібно зайняти чітку позицію і діяти відповідно до інструментів Світової організації торгівлі, членом якої є і Росія. Адже згідно з нормами СОТ, країна не має права вводити на свій розсуд ті чи інші обмеження, а перед введенням заборон має проводити консультації, сповіщати про свої наміри і претензії», – зазначив Юрчишин.

На його думку, якщо Україна не посилатиметься на міжнародний досвід для захисту своїх товари, заручаючись підтримкою світової спільноти, то Росія може впроваджувати такі заборони постійно.

«Якщо Україна максимально не використовуватиме засоби щодо захисту своїх виробників, то такі заборони будуть зростати. Я переконаний, якби Україна чітко заявила, що рухається у напрямку Митного cоюзу, то про такі епізоди мова б не йшла», – відзначив екперт.

Економіст Любомир Шавалюк пов’язує заборону на продукцію Roshen із зменшенням закупівель Україною російського газу.

«Це стратегічно-політична лінія Росії, яка розпочалась уже давно, наразі дійшло до цукерок, але, думаю, це не останній прецедент. Це може бути пов’язано з реакцією на зменшення закупівель газу, тобто з погіршенням торговельного балансу з Україною, тому Росія відповідає не зовсім цивілізованим шляхом. Якщо це аргументи на користь вступу України до Митного cоюзу, то вони не промовисті: такі інструменти стратегічного результату не принесуть. Проте росіян можна зрозуміти, адже вони у певному сенсі втрачають Україну», – заявив Шавалюк.

Нагадаємо, 29 липня російська санітарна служба ввела заборону на постачання до РФ продукції компанії Roshen через виявлені порушення після експертизи. Зокрема Оніщенко заявив, що у молочному шоколаді Roshen виявлено бензопірен.

У корпорації Roshen сумніваються щодо правильності відбору Росспоживнаглядом зразків для проведення аналізів, що підтверджують відповідність продукції вимогам нормативної документації, що не передбачає .

Водночас у Молдові, агентство з безпеки продовольства також не виключає проведення вибіркового тестування продукції української корпорації.

Глава Росспоживнагляду запевняє, що у забороні українських цукерок фірми Roshen немає політичної складової.

Вчора міністр економічного розвитку і торгівлі Ігор Прасолов створив і очолив групу для проведення консультацій з Росією щодо заборони ввезення на її територію продукції компанії Roshen.