НОВИНИ

Американський експерт: зростання середнього класу погіршує демократію у світі

Середній клас, який прагне до більшої стабільності, своїми діями або бездіяльністю сприяє погіршенню демократії в багатьох країнах світу. Про це у своїй статті на The Foreign Policy пише експерт з Південно-Східної Азії в Council on Foreign Relations Джошуа Курлантчік.

За словами експерта, пік демократичних рухів припав на середину 2000-х років, тоді як нині усі провідні рейтинги, такі як індекс трансформації від Bertelsmann Foundation, звіти по демократії Freedom House та The Economist Intelligence Unit свідчать про погіршення різного штибу свобод в більшості частин світу.

Причиною цього експерт вважає зростання середнього класу по всьому світу. Так, за оцінками Світового Банку, з 1990 по 2005 років його кількість збільшилась втричі в Азії, на третину – в Африці.

Читайте також: Демократія – ключ до вирішення всіх проблем?

«Схоже, однак, що цей новий глобальний середній клас надає перевагу стабільності над усім іншим. Від Алжиру до Зімбабве зростаючий середній клас часто підтримує військових в якості оплоту проти народної демократії, побоюючись, що вона розширить можливості незаможних, релігійних і менш освічених людей.

У дослідження для своєї книги, я вивчив кожну спробу державного перевороту за останні 10 років в країнах, що розвиваються, а потім проаналізував широкий спектр місцевих опитувань та досліджень ЗМІ. Я виявив, що у 50% випадків представники середнього класу або заздалегідь агітували за перевороти, або згодом заявляли про свою повну підтримку армії, яка захопила владу. Це вражаюче високий відсоток, враховуючи, що в багатьох з цих країн, таких як Пакистан і Таїланд, середній клас споконвічно намагався прибрати армію від політики», - пише Курлантчік.

За словами експерта, у багатьох країнах середній клас почав все частіше зневажати норми демократичної культури, такі як використання виборів, а не насильницьких демонстрацій, щоб змінити лідерів.

«Від Болівії і Венесуели до Філіппін середній клас почав вдаватися до  вуличних протестів та закликів усунути лідерів через судову систему. І ця тенденція тільки посилюється. Опитування громадської думки із багатьох країн свідчать, що відбувається не тільки погіршення якості демократії, але й погіршення ставлення громадськості до неї», - зазначає аналітик..

Читайте також: Іслам та демократія. Місце зародження Арабської весни два роки потому – між ентузіазмом і песимізмом

«Поважна серія «Світовий барометр» використовує розширені анкети, щоб дізнатися думку людей про їх погляди на демократію. Було виявлено зниження рівня підтримки демократії в більшій частині Африки південніше Сахари. У Центральній Азії та колишньому Радянському Союзі історія та сама. У Киргизстані, який, незважаючи на свої недоліки залишається найдемократичнішою державою в Центральній Азії, більшість населення не вважає, що політична опозиція є дуже або досить важливою. І лише 16% опитаних росіян сказали, що «дуже важливим» є, щоб їх країна регулювалася демократичними принципами. Те саме в Колумбії, Еквадорі, Гондурасі, Гватемалі, Нікарагуа, Парагваї і Перу, де меншість або тільки крихітна більшість громадян думає, що демократія є кращою за будь-який інший тип урядування», - зазначає аналітик. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.