НОВИНИ

Експерт: лозунги влади про стабільність дорого коштуватимуть країні

Національний банк дуже залежить від політичного лозунгу влади про стабільність.Про це на прес-конференції у Києві сказав екс-міністр економіки Віктор Суслов.

Він наголосив, що зараз можливим ризиком для економіки країни буде залежність економічної політики і Нацбанку від лозунгу "Стабільність досягнута".

"З точки зору економічної політики, цей лозунг не реальний. В умовах, коли у світі на Європі продовжується економічна криза, а Україна вкрай залежна від світової кон'юнктури, важко обіцяти, що стабільність досягнута і що вдасться її утримати. Якраз показник платіжного балансу України свідчить про нестабільність", – наголосив Суслов.

За його словами, тому владі «доводиться створювати ілюзію стабільності і це дорого коштує, зокрема, це призводить до постійних займів на зовнішніх ринках».

Він переконаний, що тенденція до девальвації гривні, яка відбулась на минулому тижні, показала, що економічна політика дуже залежна від політичних лозунгів. Хоча насправді, на його думку, незначне коливання курсу у межах двох відсотків у будь-якій іншій країні не викликало б взагалі жодної реакції. Але в Україні курс гривні починає грати роль символу стабільності.

Як повідомлялось, нещодавно колишній міністр економіки в уряді Юлії Тимошенко Богдан Данилишин заявив, що у підтримці НБУ фіксованого курс гривні до долара більше політики, ніж економіки. За словами Данилишина, на даний час НБУ утримує курс за рахунок спалювання резервів, що може мати дуже погані наслідки в перспективі. І тому якщо це буде тривати іще два місяці (до виборів – Авт.), то після виборів утримати ситуацію буде надзвичайно важко.

У НБУ вважають, що зростання курсу долара на міжбанку та підвищення попиту на купівлю валюти спровокували деякі комерційні банки, і застосували до них санкції.

Нагадаємо, курс гривнi на мiжбанкiвському валютному ринку 4 вересня знизився до 8,1875 грн/$1 iз 8,1330 грн/$1 у попереднiй робочий день: у фiнальнiй частинi торгiв котирування становили 8,1800 – 8,1950 грн/$1 на фонi гострої нестачi пропозицiї валюти.

Водночас уже наступного дня курс гривнi почав змiцнюватися i, за пiдсумками торгiв на мiжбанку, 5 вересня становив 8,1400 грн/$1. Тоді ж директор генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олена Щербакова заявила, що ослаблення курсу гривні було викликане розширенням гривневої ліквідності.

Як сказав у коментарі Тиждень.ua  економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь, до кінця року курс гривні до долара може зрости до 8,5.

Водночас голова Асоціації українських банків Олександр Сугоняко заявив, що логіку Нацбанку та уряду передбачити зараз дуже важко, тому сказати, яка буде доля курсу валют і економіки загалом у майбутньому не можливо. Раніше Сугоняко заявляв, що в НБУ поточні стратегічні завдання виборчої кампанії поставили вище завдань економічного розвитку країни, тож девальвація гривні може сягнути 30% і більше.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.