НОВИНИ

У другу річницю Смоленської катастрофи польська делегація доїде до місця трагедії на автобусах

Польська делегація на чолі з міністром культури і національної спадщини Богданом Здроєвскім прибуде у вівторок, 10 квітня, в Смоленськ для участі в траурних заходах, присвячених другій річниці авіакатастрофи на аеродромі «Північний».

Як повідомив прес-секретар губернатора Смоленської області Андрій Євсеєнко, до складу польської делегації увійшло близько 100 осіб, у тому числі родичі загиблих в авіакатастрофі і представники Федерації катинських сімей. Делегація приїде до Смоленська на автобусах з Москви.

Візит польської делегації почнеться з покладання вінків до місця, де буде встановлений пам'ятник загиблим в авіакатастрофі. Крім того, гості відвідають меморіал жертвам політичних репресій «Катинь»: покладуть квіти в російському секторі та здійснять екуменічне богослужіння в польському секторі. Після завершення траурних заходів Здроєвскій візьме участь у відкритті польського консульського агентства в Смоленську.

Нагадаємо, літак Ту-154 з офіційною делегацією Польщі розбився під Смоленськом 10 квітня 2010 року. На борту перебували 96 осіб, у тому числі президент Польщі Лех Качиньський і його дружина. Всі загинули. Польська делегація летіла на пам'ятні заходи в Катинь, де поховані польські військовослужбовці, розстріляні НКВД.

Навесні минулого року родичі загиблих в авіакатастрофі поставили на місці катастрофи літака польський варіант меморіальної дошки. Влада Смоленської області ухвалили рішення замінити цю пам'ятну дошку, оскільки напис на ній не була узгоджена з обласною адміністрацій та органами міського самоврядування.

Замість таблички польською мовою була поставлена інша, на двох мовах - польській і російській. На ній було прибрано згадку того, що загиблі в авіакатастрофі направлялися на пам'ятні заходи, «присвячені 70-й річниці радянського геноциду в катинському лісі над військовополоненими польськими офіцерами».

30 березня 2012 було підбито підсумки конкурсу на створення пам'ятника жертвам авіакатастрофи під Смоленськом. Спеціальна міжнародна комісія прийняла до розгляду більше 90 проектів.

Переміг проект групи скульпторів із Польщі. За повідомленнями польських ЗМІ, він буде представляти собою чорну стіну довжиною в 115 метрів з іменами загиблих, зведену вздовж дороги, що веде до місця трагедії. За умовами конкурсу, вартість пам'ятника повинна бути в межах одного мільйона євро. Фінансувати його установку буде міністерство культури і національної спадщини Польщі.

За інформацією польської сторони, меморіал може бути встановлений на третю річницю трагедії, в 2013 році. Рішення мають ухвалити глави двох країн.

9 лютого цього року польська прокуратура висунула перші офіційні звинувачення у справі Смоленської авіакатастрофи 2010 року заступнику глави Державної охорони Павлу Бєлавни. Слідчі звинуватили генерала в тому, що він не виконав свій службовий обов’язок під час підготовки візиту президента Леха Качинського до Смоленська.

Як відомо, меморіальний комплекс «Катинь» створений на місці масового поховання жертв політичних репресій радянського часу (з 1918 по 1953 рр.) і польських військовослужбовців (1940 р.) в так званому Катинському лісі - за 7 км від села Катинь.

Термін «Катинський злочин» є збірним. Він позначає розстріл у квітні-травні 1940 року майже 22 тисяч польських громадян, що містилися в різних таборах і в'язницях НКВС СРСР.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.