НОВИНИ

  ▪   Вікторія Матола

Керманичі Росії змусили українську владу до газового жебрацтва

Росія передавила Україну у газовому питанні. Про це, коментуючи останні газові переговори у Росії, сказав у коментарі Тижню голова правління Альянсу «Нова енергія України» Валерій Боровик.

«Росія не просто хоче газотранспортну систему (України – Ред.), вона хоче все те, що стосується поняття газу в Україні. Якщо виходити з поширеної інформації щодо пропозиції Росії створити два підприємства: перше - з видобування і розповсюдження газу в Україні, друге – з транспортування природного газу нашою газотранспортною системою, то в управління і у власність «Газпрому» буде передана газотранспортна система. Це неприйнятно, адже забирає вплив як президента України, прем’єра чи міністра палива та енергетики на ситуацію на газовому ринку вцілому. Виходить, що керманичі Росії передавили українських. При такому розкладі вплив української влади чи українських структур мізерний і всім керуватиме ВАТ «Газпром». Мало того, навіть якщо буде створено підприємство 50/50, то все рівно це призведе до фактичного диктаторства «Газпрому», оскільки всім відомо, як ефективно «Газпром» може вплинути на менеджмент, він швидко переорієнтується і паритету не буде», – відзначає Боровик.

За його словами, у такому випадку Росія стане монополістом у газових питаннях, що зашкодить й інтересам Європи.

«А після цього може бути (будемо мати надію, що не відбудеться) завдяки ресурсу українських газотранспортних систем серйозний і монопольний диктат Росії перед європейськими її партнерами, тобто таке підписання газових домовленостей шкодить інтересам європейської спільноти. Це однозначно вплине і вже впливає на підписання рамкових угод з ЄС, а не лише справа Тимошенко», – вважає експерт.

На думку Боровика, те, що після останніх тривалих переговорів у Росії газові угоди так і не були підписані, свідчить про те, що українська влада не хоче брати на себе відповідальність за «можливу здачу газотранспортної системи, що може призвести до серйозніших наслідків, ніж харківські домовленості чи підписання найгіршого за всю історію України контракту пані Тимошенко».

На думку Боровика, паралельно з переговорами з Росією щодо перегляду газових контрактів Україні потрібно було подавати позов в Арбітражний суд.

«Переговори можуть тривати вічність, ми вже ведемо їх півроку. Як на мене, після першого ж візиту прем’єра Росії, коли українська сторона не змогла домовитися про зменшення ціни, потрібно було зразу йти в Арбітражний суд і паралельно жорстко тиснути. Але влада не пішла за цим сценарієм. І на жаль, це демонструє слабку позицію держави. Будь-яка домовленість з ВАТ «Газпром» буде контрпродуктивною, ми самі себе заганяємо в кут прохачів», – переконаний Боровик.

Водночас експерт погоджується, що ціну на газ у $416, яку Кабмін заклав в проект держбюджету на наступний рік, українському бюджету буде важко витримати.

«Він (держбюджет - Ред.) вже не витримує. Ціни на газ не просто вбивають економіку України, а й конкурентоспроможність наших товарів на зовнішньому і навіть внутрішньому ринках, тому що дуже велика енергоємність в продуктах, які виробляються підприємствами газу», – уточнює він.

Нагадаємо, 14 грудня уповноважений кабінету міністрів України по співпраці з РФ, країнами СНД і ЕврАзЕС Валерій Мунтіян заявив, що Україна дійсно обговорює на газових переговорах з Росією варіант створення двох спільних підприємств на базі Нафтогазу, одне з яких отримало б контроль над магістральною газотранспортною системою (ГТС), друге - над внутрішніми українськими газорозподільними мережами.

Як відомо, 20 грудня в Москві прем'єр-міністр Микола Азаров і російський прем'єр Володимир Путін проводили переговори про перегляд газових угод. Пізніше Азаров заявив, що вони ще тривають.

Водночас Україна обговорює з Росією консорціум на базі газотранспортної системи, але без участі ЄС.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.