НОВИНИ

Опера «IYOV», гурти «ДахаБраха», «Dakh Daughters» i «ЦеШо»: Ukraїner розповів про шлях «ДАХу»

«ДАХ» постійно змінюється, залишаючись незмінним у суті. Тут виросло кілька мистецьких поколінь, змінювалися формати проєктів, функціональні особливості місця, тактичні ходи.

Експедиція Ukraїner дослідила шлях центру сучасного мистецтва «ДАХ». Зйомки цієї історії тривали майже 2 роки.

 

Центр сучасного мистецтва «ДАХ» — це перший в Україні приватний театральний простір, який виник в часи перебудови, в шалені 90-ті. З них почалося інакше сприйняття сучасної України. Вони створили оперу «IYOV», визнану однією з кращих в світі, популярний гурт «ДахаБраха», кабаре-бенди «Dakh Daughters» i «ЦеШо». Саме тут народився фестиваль «ГогольFest», який спершу переїжджав у межах Києва, а тепер щороку розширюється на все більше й більше українських міст. Усі проєкти, які творить «ДАХ» і його засновник, режисер та вчитель Влад Троїцький, розповідають про Україну в світовому контексті, не маючи інституційної державної підтримки.

 

 

«Вони вплітають український контекст у світовий і вже 25 років роблять культурний продукт, який дуже часто стає першим контактом багатьох іноземців з сучасною Україною. Та що там іноземців — для скількох українців «ДахаБраха» відкрила по-новому фольклор, а «Dakh Daughters» — кабаре. Скільки ще українських опер і фестивалів опинилося в світових рейтингах так, як це зробили «Нова Опера» і «Гогольфест»?», — коментує Богдан Логвиненко, автор проєкту Ukraїner.

 

Історія засновника і власника «ДАХу» — бізнесмена Влада Троїцького — нетипова для України. Народився він в російському Улан-Уде (Бурятія), звідки разом з батьками переїхав до Києва та вступив до Київської політехніки на радіотехнічний факультет. Троїцький мріяв займатися наукою, натомість був змушений розпочати бізнес. Проте гроші він вкладав у створення власного мистецького центру, де й започаткував відкриту театральну школу.

 

«Я це хочу вписати відразу в світовий контекст, мене не цікавлять суто провінційні історії. Тому всі проєкти, які народжуються в «ДАХу», відразу вписані не тільки в українську, а й у світову картину», — говорить в історії Ukraїner Влад Троїцький.

 

Майже всі резонансні мистецькі проєкти Владислава Троїцького — мультидисциплінарний міжнародний фестиваль сучасного мистецтва «ГогольFest», гурти «ДахаБраха» і «Dakh Daughters», формація «Nova opera», гурт «ЦеШо» — виникли з вистав «ДАХу», з акторських ініціатив та внутрішньої самоорганізації цього невеликого, але такого потужного простору.

 

«ДАХ» постійно змінюється, залишаючись незмінним у суті. Тут виросло кілька мистецьких поколінь, змінювалися формати проєктів, функціональні особливості місця, тактичні ходи. Сталим лишається головний меседж: зв’язувати різне для проявлення спільної, фундаментальної глибини.

 

Дізнайте більше про шлях «ДАХу» з відеоісторії.

 

Нагадаємо, Ukraїner — волонтерський медіапроєкт, який у дослідницьких експедиціях відкриває справжню, несподівану, цікаву та автентичну Україну. Команда ентузіастів упродовж останніх чотирьох років фіксує різноманітні важливі події, спільноти, процеси, що відбуваються у суспільстві. До роботи над проєктом залучено понад 300 волонтерів, а матеріали Ukraїner виходять уже десятьма мовами. 

 

Більше про учасників гурту «ДахаБраха» та про їхній Київ можна дізнатися з випуску шоу «Амбасадори».

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.