НОВИНИ

  ▪   Ірина Рябоштан

"Греби сірники та запалюй паніку". Меми та фейки щодо запровадження воєнного стану в Україні

Воєнний стан ввели в 10 областях країни.

Верховна Рада 26 листопада затвердила указ президента Петра Порошенка про введення воєнного стану в десяти областях України в зв'язку із атакою РФ в Азовському морі. Згідно з документом, воєнний стан триватиме 30 днів, а саме: вводиться із 14:00 26 листопада до 14:00 26 грудня.

 

Однак офіційно закон про затвердження відповідного указу газета парламенту оприлюднила лише 28 листопада. Так, воєнний стан ввели в 10 областях, що межують з РФ та Придністров'ям: у Вінницькій, Луганській, Донецькій, Миколаївській, Чернігівській, Одеській, Запорізькій, Сумській, Харківській, Херсонській областях та внутрішніх водах України Азово-Керченської акваторії.

 

У документі передбачено, що на час воєнного стану можлива часткова мобілізація в строки і в обсягах відповідно до загроз нацбезпеці і обороні України, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина, передбачених статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також – тимчасове обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб. Зазначимо, що стаття 30 гарантує недоторканність житла, стаття 31 – таємницю листування і телефонних розмов, стаття 32 – невтручання в особисте і сімейне життя, стаття 33 – свобода пересування, стаття 34 – право на свободу думки і слова, стаття 38 – право брати участь в управлінні державними справами, вільно обирати і бути обраними до органів держвлади та органів місцевого самоврядування. Окрім цього, стаття 39 гарантує право проводити збори, стаття 41 – право розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності, стаття 42 – право на підприємницьку діяльність, стаття 43 – право на працю, стаття 44 –  право на страйк для захисту своїх економічних і соціальних інтересів та статті 53 – право на освіту.

 

Водночас Порошенко заспокоїв, що ніяких обмежень конституційних прав і свобод громадян не відбудеться, якщо не буде відкритого вторгнення Росії за межами операції Об’єднаних сил на Донбасі та окупованого Криму. Своєю чергою, прем'єр-міністр Володимир Гройсман висловив переконання, що після закінчення терміну дії воєнного стану влада не матиме підстав для його пролонгації.

 

Попри це, через введення воєнного стану, за даними Міністерства оборони України, Росія збільшила кількість фейків та вкидів в інформаційний простір України. Так, українці почали масова отримувати повідомлення про нібито "накази, директиви та розпорядження" від керівництва МОУ. Зокрема, повідомлення про компенсацію нестачі автомобільного транспорту в Збройних силах за рахунок авто на іноземній реєстрації, власники яких не розмитнили свій автотранспорт, або з пропозицією прибути до найближчої військової частини. Крім того, схожі повідомлення про мобілізацію отримали й у Польщі.

 

Тиждень.ua зібрав меми та фейки щодо воєнного стану, які публікують користувачі соціальних мереж.

 

 


 

 "Увага! Чоловіки віком 18-65 років, які живуть на території ґміни Дукля (Підкарпатське воєводство), зобов'язані прибути до управління ґміни 27 листопада на 10:00 у зв'язку з кризовою ситуацією в Україні. Прошу очікувати на наступні повідомлення".