НОВИНИ

Нафтогаз опублікував рішення Стокгольмського арбітражу щодо анбандлінгу

Як зазначається, трибунал не дозволив Нафтогазу вносити зміни до контракту на транзит без згоди Газпрому.

НАК "Нафтогаз України" у вівторок, 17 липня, опублікував рішення Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма, винесене 28 лютого 2018 року, у частині, яка стосується питань анбандлінгу компанії – відокремлення функцій транзиту і зберігання газу. Про це повідомляє прес-служба Нафтогазу.

 

"Однією з позовних вимог компанії було внесення змін до чинного контракту на транзит газу, які б дозволили Нафтогазу передати свої права та обов'язки за цим контрактом без письмової згоди Газпрому будь-якій третій особі, уповноваженій українською владою виконувати функції оператора газотранспортної системи", – йдеться в повідомленні.

 

Як зазначається, це мало дозволити Україні зберегти транзит газу за чинним контрактом і одночасно провести відокремлення оператора ГТС.

 

"Така вимога була зумовлена положенням контракту, яке встановлює, що заміна договірної сторони (а отже, приєднання до контракту будь-якого незалежного оператора ГТС) вимагає згоди Газпрому, яку неможливо отримати", – наголошується в повідомленні.

 

Крім того, Нафтогаз просив трибунал підпорядкувати контракт обов’язковим вимогам українського законодавства, що регулює транспортування газу, включно з умовами доступу до української газотранспортної системи, затвердженими українським регулятором.

 

"На жаль, трибунал відхилив зазначені вимоги Нафтогазу. Тепер, щоб здійснити відокремлення, Нафтогаз і новий оператор ГТС мають отримати згоду Газпрому на приєднання незалежного оператора до чинного контракту. Отримання такої згоди є малоймовірним, враховуючи неодноразово оприлюднену позицію Газпрому. Знехтуючи цією вимогою, Нафтогаз порушить контракт, на розірванні якого зараз наполягає Газпром. Відтак, поставки газу до Європи можуть опинитися під загрозою, Газпром отримає потужний аргумент на підтримку будівництва "Північного потоку-2", а Україна ризикує втратити транзит газу ще до кінця 2019 року, – заявили в НАК.

 

Як повідомлялося, 17 липня віце-президент Європейської комісії з питань енергетичного союзу Марош Шефчович повідомив, що головним питанням газових переговорів між Україною, Європейським союзом та РФ є напрацювання нового контракту щодо транспортування російського газу через територію України до ЄС після 2019 року. 

 

Нагадаємо, 28 лютого Нафтогаз отримав остаточне рішення Стокгольмського арбітражу щодо транзиту, відповідно до якого суд зобов`язав Газпром виплатити Нафтогазу 4,63 млрд дол. За результатами розгляду двох справ Газпром винен українській компанії 2,56 млрд дол.

 

У російській компанії не погодилися з рішенням арбітражу і заявили, що оскаржуватимуть його. 1 березня Газпром відмовився від своїх зобов`язань щодо постачання в березні в Україну газу і повернув Нафтогазу передоплату за це паливо. Тому "Нафтогаз України" уклав контракт на поставку 60 млн куб. м газу з польською державною нафтогазовою компанією PGNiG ("Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo"). Також відзначається, що поставки почалися 2 березня о 6:00 через вузол "Германовичи", який з`єднує українську та польську газотранспортні системи.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.