НОВИНИ

США застерегли Євросоюз від протекціонізму на оборонному ринку

Вашингтон непокоїться, що новостворені структури безпеки ЄС у галузі оборони виключать американські компанії з процедур закупівель.

Сполучені Штати Америки застерегли Європейський Союз щодо використання PESKO (Permanent Structured Cooperation, - Постійна структурна співпраця з питань безпеки та оборони ЄС) як приводу для протекціонізму на ринку військових закупівель. Про це повідомляє польське видання wnp.pl.

 

Зокрема, країни Євросоюзу офіційно відкрили PESKO у грудні 2017 року. До структурної співпраці приєдналися 25 країн-членів, окрім Великобританії, Данії та Мальти.

 

У свою чергу, Вашингтон непокоїться, що співпраця ЄС у галузі оборони виключить американські компанії з процедур закупівель

 

"США мають намір ретельно вивчити це питання, адже якщо побоювання Вашингтона з цього питання підтвердяться , це може стати скалкою у сильному союзі безпеки, який у нас є", - зауважила посол США при НАТО Кей Бейлі.

 

Наголошується, що участь у постійній співпраці пов'язана не лише з виділенням коштів на оборону, а й на розробку спільних проектів. Ця ініціатива також пов'язана з Європейським фондом оборони, з якого будуть фінансуватися, наприклад, дослідницькі прототипи, а потім, можливо, спільні закупівлі обладнання від держав-членів.

 

"Ми хочемо, щоб європейці отримували оборонні здібності та сили, але, звичайно, ми також хочемо, щоб вони не були відокремлені від американських, норвезьких або потенційно британських товарів", - додала дипломат.

 

Зазначається, що як лідери НАТО, до яких входять переважна більшість держав ЄС та США, так і лідери Європейського Союзу підкреслили, що вони не хочуть дублювати зусилля один одного у питанні оборонної промисловості, проте прагнуть розвивати співпрацю у таких сферах, як гібридні загрози, забезпечення безпеки в морі та кібербезпеки.

"Ми повинні уникати нових бар'єрів всередині НАТО. Це одна з проблем, яку ми будемо розглядати в рамках діалогу з ЄС", - заявив генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг.

 

За його словами, НАТО вітає збільшення конкурентоспроможності оборонної промисловості, оскільки всі союзники Північноатлантичного альянсу отримають вигоду.

 

Крім того, генеральний секретар висловив сподівання, що завдяки співпраці PESKO з Європейським фондом оборони буде вирішено проблему роздробленості європейської оборонної промисловості.

 

Раніше міністри оборони країн НАТО заявили, що  15 лютого ухвалять рішення про запуск тренувальної місії в Іраку, щоб це рішення офіційно було затверджено на саміті у липні.