«Україні потрібні стабільні торгівельні відносини з різними партнерами. А ті торгівельні знущання, до яких вдається нині Росія, лише недвозначно дають зайвий раз зрозуміти, що навіть вступ до Митного союзу не призвів би до того, що цей партнер дотримувався би встановлених правил. Не можна виключати, що такі торгівельні перепони чинилися б і в Митному союзі – із суто політичних мотивів. Нинішні дії Росії лише вкотре підтверджують, що підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом – єдиний шлях вперед», – вважає експерт.
За його словами, український уряд повинен спробувати домовитися з Росією, але без торгу.
«Важливо, аби під час переговорів уряд представляв інтереси всіх українських експортерів, а не вдався до торгів щодо партикулярних інтересів окремих підприємств. Якщо ці переговори не матимуть результату, тоді Україні треба звертатися до Світової організації торгівлі. Адже і Україна, і Росія є членами СОТ. Саме для врегулювання торгівельних суперечок, серед іншого, існує ця організація. Звертаючись до СОТ з приводу російських торгівельних перепон, Україна може рахуватися з широкою підтримкою міжнародної спільноти, насамперед ЄС», – зауважив Джуччі.
Він вважає, що Росія може багато чого досягти своїми короткостроковими нападками, але у довгостроковій перспективі, як член СОТ, вона не зможе діяти в такий спосіб. Адже Москва взяла на себе зобов’язання не дискримінувати товарів з інших країн, вступаючи до Світової організації торгівлі, але проблема у тому, що розгляд суперечки в СОТ може тривати до року.
Він радить українській владі не піддаватися на російський тиск, оскільки «ці заходи не дуже вдалі навіть для самої Росії».
«Моє спілкування з людьми в Україні підтвердило, що українці не сприймають такого поводження з ними. Нинішні дії Росії, імовірно, лише підвищать підтримку політики зближення з ЄС. Гадаю, для російської сторони блокування принесе більше шкоди, ніж користі.
Експерт переконаний, що великі українські підприємства у змозі пережити короткостроковий шок, крім того, європейський ринок для них дуже важливий, насамперед через потенціал на майбутнє.
«Українські олігархи зацікавлені у сталих відносинах з партнерами – як на Сході, так і на Заході. Вони не зацікавлені у відносинах, в яких партнер в односторонньому порядку може зробити все, що йому заманеться», – пояснив Джуччі.
Як повідомлялось, 16 серпня запрацювала робоча група з опрацювання проблемних питань українсько-російського торговельно-економічного співробітництва.
Нагадаємо, раніше Федерація роботодавців України заявила, що Федеральна митна служба Росії з 14 серпня фактично заблокувала імпорт товарів з України. За інформацією Федерації, митна служба Росії включила до списку ризикованих експортерів всі українські підприємства, що постачають свою продукцію у РФ. Втрати України від таких дій російської сторони, за оцінками ФРУ, можуть досягти до $2-$2,5 млрд тільки в другому півріччі поточного року.
В уряді РФ заявили, що на їхньому рівні ніяких рішень щодо регулювання імпорту з України не приймалося, оскільки це компетенція митних органів.
Голова комітету Державної думи РФ у справах СНД Лєонід Слуцкій пояснив блокування українського експорту бюрократизмом Митного союзу.
Прем'єр-міністр України Микола Азаров пов'язує проблеми у торговельних відносинах з Росією з розвитком і структуруванням Митного союзу. При цьому він закликав ЗМІ "штучно не роздувати і не перебільшувати ситуацію".