Речник прем’єра підкреслив, що українська сторона не має причин не оприлюднювати документ після його підписання.
Між тим видання ZN.UA оприлюднило текст проекту меморандуму, який був узгоджений в Астані.
Згідно з документом, що готується до підписання, Україні надається можливість бути присутньою на засіданнях Вищої Євразійської економічноїради, Ради Євразійської економічної комісій та колегії Євразійської економічної комісії.
Водночас, згідно з інформацією ZN.UA переговори з узгодження тексту меморандуму досі тривають і в остаточний текст документа можуть бути внесені зміни. З боку Євразійської економічної комісії переговори веде голова колегії Віктор Христенко. Українську делегацію очолює голова робочої групи по взаємодії з Митним союзом, віце-прем'єр Юрій Бойко.
Відповідно до тексту документа, по-перше, Україні надається можливість бути присутньою на відкритих засіданнях Вищої Євразійської економічної ради; на відкритих засіданнях Ради Євразійської економічної комісій без права участі у прийнятті рішень; на засіданнях Колегії Євразійської економічної комісії без права участі у прийнятті рішень; а також направляти свої пропозиції в Євразійську економічну комісію.
По-друге, Україна "має право отримувати копії документів, прийнятих Вищою Євразійською економічною радою та Євразійською економічною комісією, за винятком документів, що містять інформацію обмеженого поширення (конфіденційної та для службової)".
По-третє, Україна "декларує наміри дотримуватися принципів, зафіксованих в документах, що формують договірно-правову базу Митного союзу і Єдиного економічного простору, і утримуватися від дій і заяв, спрямованих проти інтересів Митного союзу і Єдиного економічного простору".
По-четверте, "з метою забезпечення взаємодії в рамках Меморандуму та обговорення питань, пов'язаних з подальшим поглибленням співробітництва, Україна визначає свого представника, наділеного необхідними повноваженнями".
По-п'яте, в тексті документа говориться про те, що "меморандум не є міжнародним договором і не створює прав і зобов'язань, регульованих міжнародним правом".
Також у проекті документа передбачається, що меморандум буде застосовуватися з дати його підписання.
Як відомо, 29 травня країни Митного союзу Єдиного економічного простору (Росія, Казахстан, Білорусь) підтримали намір України стати спостерігачем у цій організації.
Відповідний меморандум планується підписати 31 травня у Мінську на засіданні глав урядів СНД за участю прем'єра Миколи Азарова.
За словами першого віце-прем'єра Росії Ігора Шувалова, оскільки у Митному союзі не передбачений статус спостерігача, такий статус може виникнути в України тільки після підписання договору про створення Євразійського економічного союзу, яке заплановане 1 січня 2015.
Читайте також: Тисяча й одна інтеграція. Домовленості з Митним союзом не матимуть практичних наслідків