Автори відзначають, що впродовж 30 днів "Нафтогаз" і "Газпром" повинні провести переговори про врегулювання пред'явленої претензії про неотборе мінімального річного обсягу газу відповідно до Контракту. Якщо ж у результаті переговорів взаємоприйнятне рішення не буде знайдено, тільки після цього "Газпром" як ініціатор претензії отримає право звернутися до Стокгольмського арбітражу.
У такому випадку "Нафтогаз" повинен буде визначитися зі своєю можливою юридичною позицією: або захищатися і заперечувати обгрунтованість претензій "Газпрому", або ж зайняти більш наступальну позицію і подати зустрічний позов про визнання недійсним пункту 2.2.5 Контракту або навіть всього Контракту.
Більш того, стверджують експерти, у "Нафтогазу" є юридичні підстави пред'явити "Газпрому" претензії, також подавши мільярдний рахунок на відшкодування збитків у зв'язку зі значним скороченням транзиту газу через територію України. Мова йде про претензії по транзитному контракту, які можуть охоплювати весь період з 19 січня 2009 р. і грунтуються на тому, що "Газпром" в порушення своїх контрактних зобов'язань транспортує через Україну значно менше мінімальних 110 млрд куб. м газу щорічно.
Нагадаємо, що п. 3.1 транзитного контракту чітко фіксує: "Замовник в період з 2009 по 2019 роки включно щорічно передає Виконавцю для транзиту в країни Європи Природний Газ в обсязі не менше 110 (ста десяти) млрд. куб. м …". Тому зустрічні "транзитні" претензії "Нафтогазу" можуть бути консолідовані в один арбітражний "пакет" з претензіями до "Газпрому" з приводу недобору газу.
"З урахуванням юридичної необгрунтованості виставленого "Газпромом" рахунку в $7 млрд відмову "Нафтогазу" сплатити такий рахунок не повинен мати своїм наслідком припинення чи скорочення поставок газу для споживачів України. Подібна можливість не передбачена Контрактом. Якщо ж "Газпром", грунтуючись на своїй логіці і тлумаченні Контракту та баченні "партнерських" відносин з основним покупцем російського газу, все ж спробує припинити або обмежити постачання газу в Україну через відмову останньої сплатити рахунок на $7 млрд, такі дії будуть означати грубе порушення умов Контракту", – йдеться у публікації.
В результаті "Нафтогаз" отримає право або розірвати Контракт в односторонньому порядку (у зв'язку з істотним його порушенням з боку "Газпрому") і вимагати укладення нового контракту, або ж звернутися до Стокгольмського арбітражу з вимогою зобов'язати "Газпром" негайно відновити поставки газу в Україну в порядку забезпечувальний захід (причому така вимога може бути розглянута так званим надзвичайних арбітром, який призначається протягом одного-двох днів і повинен винести обов'язкове рішення про забезпечувальні заходи у п'ятиденний строк – така можливість передбачена регламентом Стокгольмського арбітражу).
Нагадаємо, російський Газпром виставив Нафтогазу рахунок на суму близько $7 млрд за недобір природного газу в 2012 році виходячи з передбаченою контрактами вимогою take or pay.
Водночас у Нафтогазі підкреслюють, що компанія в повному обсязі оплатила отриманий від російської компанії газ за раніше виставленими рахунками.
Міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький заявив, що вимога Газпрому за недобір газу є неправомірною.
Експерти вважають , що російська сторона використовуватиме виставлений Нафтогазу рахунок як додатковий важель впливу на Україну у втягуванні її у Митний союз.
Як відомо, Україна в 2012 році скоротила імпорт природного газу на 26,5% (11 млрд 863,9 млн куб. м) порівняно з 2011 роком – до 32 млрд 939,3 млн куб. м.