«Ситуація ще певний час залишатиметься невизначеною. Оскільки, з одного боку, немає «зеленого» світла стосовно угоди про асоціацію, з іншого боку, є постійні спроби долучитися до російського інтеграційного проекту у формі Митного союзу, Євразійського союзу», – зазначив він.
За припущеннями Сушка, "нинішнє українське керівництво насамперед намагається зберегти для себе варіанти маневру".
«Тобто не хочуть залишатися без вибору. Але це не завжди виходить, тому що такі дії як справа Тимошенко якраз сприяла заганянню в глухий кут і звуженню простору для маневру. В той же час остаточно позбутися варіантів поведінки ніхто не хоче і тому не поспішають прийняти такі спокусливі російські пропозиції. Однак очевидно, що ці пропозиції стають все більш настійливими, багатообіцяючими, і я не виключаю, що Янукович спробує піти цим шляхом, враховуючи перспективу 2015 року, коли йому буде дуже важко домогтися переобрання», – переконаний експерт.
Перспективи підписання угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом Сушко оцінює 50/50.
«Шанси безумовно є, однак це не гарантія. В кращому разі я би сказав 50 на 50. Що є вирішальним? Це серйозні зміни стосовно Тимошенко, тобто зміни, які покажуть, що керівництво країни намагається знайти вихід з цієї ситуації. Є звісно й інші питання, які можуть в той чи інший бік схилити шальки терезів, – це і судова реформа, виборче законодавство, питання відмови від ідей приєднатися до Митного союзу тощо. Однак Тимошенко – це дуже чутлива тема і без вирішення цього питання в якийсь спосіб неможливо підняти інші», – зазначив науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва.
Як відомо, Україна та ЄС розпочали переговори щодо угоди про асоціацію в 2007 році і завершили їх у грудні 2011 року. 30 березня цього року угода була парафована сторонами.
Окрім українського МЗС прогнози щодо можливості підписання угоди про асоціацію у листопаді 2013 року на саміті у Вільнюсі висловлював глава комітету закордонних справ Європейського парламенту Елмар Брок, а також верховний представник ЄС з питань спільної зовнішньої та безпекової політики Кетрін Ештон.