Як відомо, 15 серпня Верховна Рада Криму ухвалила рішення про першочергові заходи з виконання в автономії мовного закону, доручивши Раді міністрів АРК до 10 жовтня підготувати відповідні пропозиції.
25 вересня Радмін затвердив план заходів з забезпечення виконання мовного закону. Так, виконавці цього плану (органи виконавчої влади Криму, органи місцевого самоуправління, райдержадміністрації), повинні інформувати Радмін про хід його виконання щорічно до 3 липня та 3 січня.
«Таким чином, на сьогоднішній день в Раді міністрів Автономної Республіки Крим відсутня відображена та задокументована інформація про хід виконання Плану заходів з забезпечення виконання Закону України «Про засади державної мовної політики», – повідомили Тиждень.ua у Радміні.
Також у відомстві зазначили, що у бюджеті Криму на 2012 рік кошти на реалізацію заходів щодо забезпечення мовних потреб населення автономії передбачено у складі різних видатків, натомість окремого рядка щодо фінансування заходів з реалізації мовного закону не передбачено.
«Бюджет АРК на 2013 рік Верховною Радою АРК не затверджено, у зв’язку з чим в Раді міністрів АРК відсутня відображена та задокументована інформація щодо коштів, запланованих в бюджеті АРК на 2013 рік», – додали у Радміні.
При цьому у відомстві зауважили, що заходи щодо забезпечення мовних потреб населення в Криму передбачено в програмі підвищення престижу праці вчителя в Автономній Республіці Крим на 2011-2015 роки, програмі розвитку культури та охорони культурної спадщини на 2011-2015 роки, програмі розвитку освіти і науки, фізичної культури та спорту, підтримки сім’ї в АРК на 2012-2016 роки, на реалізацію яких в бюджеті автономії щороку передбачаються кошти.
Нагадаємо, закон «Про засади державної мовної політики» вступив в дію 10 серпня цього року. Відповідно до нього, у разі збору підписів понад 10 відсотків осіб, які мешкають на певній території, місцева рада зобов'язана прийняти відповідне рішення протягом 30 днів з моменту надходження підписних листів.
За час дії мовного закону ряд облрад та міськрад ухвалив рішення про визнання російської мови регіональною. При цьому на Закарпатті два села проголосили регіональною угорську мову, і три села (Закарпаття та Чернівецька обл.) – румунську.
Між тим у Криму статус регіональної російській мові надала лише Севастопольська міська рада.
Перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров пов'язує відстрочку з реалізацією в регіоні мовного закону небажанням визнавати регіональною кримськотатарську мову.
При цьому голова Радміну АРК Анатолій Могильов запевняв, що у Криму регіональними можуть стати і російська, і кримськотатарська мови.
Читайте також: Експерт: без зміни мовного закону подальшого його запровадження на місцях очікувати не варто