"Формула Штайнмаєра" викликає в українському суспільстві глибокі сумніви та протести, але саме така внутрішня дестабілізація відповідає інтересам Російської Федерації Про це 9 жовтня на пленарному засіданні Європарламенту в ході обговорення політичної ситуації в Україні заявила депутат від Латвії Сандра Калнієте, яка представляє групу Європейської народної партії, передає Укрінформ.
"Є сумніви, що ця угода зможе просунути вперед пошук мирного рішення. Поки що єдина сторона, яка отримує перемогу від цієї формули, це Росія. Вони проведуть вибори в Донецьку і Луганську, і таким чином сепаратисти отримають легітимність. Але це саме те, чого потребує РФ, щоб повернутися до міжнародної спільноти. Є припущення, що Росія зможе зупинити зближення України з ЄС і з НАТО. Тож зараз в Україні відбуваються протести проти такої угоди, які можуть дестабілізувати суспільство. Але така дестабілізація може перетворити Росію на сторону, яка виграє", – зазначила Калнієте.
Вона зауважила, що у ситуації на сході України та в поведінці Росії майже нічого не змінилося з 2016 року, коли вперше була запропонована "формула Штайнмаєра".
"Зараз для всіх нас важливо пильнувати за розвитком подій в Україні, і подбати, щоб проблема Донбасу та анексії Криму не зникла з міжнародного порядку денного", – додала євродепутат.
Нагадаємо, "формула Штайнмайєра" названа іменем президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмайєра, який запропонував її у 2015 році. Вона передбачає порядок набуття чинності статтями "закону про особливий статус Донбасу" після проведення в ОРДіЛО демократичних виборів. За словами самого Штайнмайєра, "формула не містить нічого більше", ніж спробу зробити з великих кроків обох сторін низку маленьких.
1 жовтня президент Володимир Зеленський заявив, що Україна погодила текст "формули Штайнмайєра". Він додав, що "формула" повинна бути імплементована в новий закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей. Чинний закон про особливий статус Донбасу діє до 31 грудня 2019 року. Зеленський додав, що "буде новий закон, який буде розробляти парламент в тісній співпраці та при публічному обговоренні з суспільством". Також, Зеленський зазначив, що місцеві вибори не відбудуться, якщо на Донбасі залишаться окупаційні війська.
Того ж дня на Майдані Незалежності та на вулиці Банковій у Києві відбулися мітинги проти можливого підписання "формули".
З погодженням тексту "формули" Україну привітало МЗС Німеччини. Також "за" виступив Лондон.
2 жовтня речниця представника України в Тристоронній контактній групі Леоніда Кучми Дарка Оліфер оприлюднила лист на ім'я спеціального представника голови ОБСЄ в Україні Мартіна Сайдіка, у якому йшлося, що українська сторона приймає текст цієї "формули". Відповідний лист підписав Кучма.
Того ж дня на Майдані Незалежності у Києві знову зібралися мітингувальники, які вимагали від Зеленського не підписувати "формулу Штайнмайєра".
Своєю чергою, 6 жовтня на Майдані Незалежності також зібралося близько п'яти тисяч мітингувальників проти реалізації "формули".