НОВИНИ

Штайнмайєр пояснив, що значить його формула

За словами німецького президента, «формула не містить нічого більше», ніж спробу зробити з великих кроків низку маленьких.

Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайєр розповів, звідки взялась і що передбачає так звана «формула Штайнмайєра». Про це у понеділок, 7 жовтня, повідомило BBC, цитуючи Штайнмайєра під час його візиту до Тбілісі.

 

 

«Була ситуація на перемовинах у Парижі три роки тому, які проводилися на зустрічі нормандської контактної групи на найвищому рівні. Перемовини не просувалися, тому що насправді проекти, які мали бути імплементовані після Мінських угод, стали відомими... Але кроки, які мали бути зроблені обома сторонами, були занадто великими. Саме тому формула не містить нічого більше, ніж спробу зробити з великих кроків (запропонованих в угодах. - Ред.), які учасники конфлікту не хотіли робити, низку менших кроків, які, попри їх сутність та наслідки, досі треба узгодити», - сказав Штайнмайєр.

 

BBC зазначає, що ймовірно, Штайнмайєр міг помилитися з точною датою чи місцем перемовин, оскільки зустріч в нормандському форматі у Парижі за участі лідерів чотирьох держав та очільників Міністерств закордонних справ відбулася чотири роки тому – 2 жовтня 2015 року. У жовтні 2016 року зустріч у такому форматі відбулася у Берліні й була останньою.

 

Нагадаємо, «формула Штайнмайєра» передбачає порядок набуття чинності статтями «закону про особливий статус Донбасу» після проведення в ОРДіЛО демократичних виборів.

 

2 вересня міністр закордонних справ Вадим Пристайко дав згоду на «формулу Штайнмайєра» на зустрічі радників лідерів «нормандської четвірки» у Парижі.

 

18 вересня у Мінську відбулося засідання ТКГ щодо ситуації на Донбасі, за результатами якого російська сторона в ТКГ заявила, що українські представники відмовились підписати «формулу Штайнмайєра». Україна відповіла, коли погодиться на «формулу Штайнмайєра» після виконання низки пунктів, серед яких – повне припинення вогню, забезпечення ефективного моніторингу СММ ОБСЄ на всій території України, виведення з території України військ окупантів і військової техніки та інше.

 

20 вересня Пристайко оприлюднив текст домовленості, на яку дав згоду, пояснивши, що радники «нормандської четвірки» погодили не «формулу Штайнмайєра», а інше формулювання.

 

Своєю чергою, 1 жовтня президент Володимир Зеленський заявив, що Україна погодила текст «формули Штайнмайєра».  Він додав, що «формула» повинна бути імплементована в новий закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей. Чинний закон про особливий статус Донбасу діє до 31 грудня 2019 року. Зеленський додав, що «буде новий закон, який буде розробляти парламент в тісній співпраці та при публічному обговоренні з суспільством». Також, Зеленський зазначив, що місцеві вибори не відбудуться, якщо на Донбасі залишаться окупаційні війська.

 

Того ж дня на Майдані Незалежності та на вулиці Банковій у Києві відбулися мітинги проти можливого підписання «формули».

 

З погодженням тексту «формули» Україну привітало МЗС Німеччини. Також «за» виступив Лондон.

 

2 жовтня речниця представника України в Тристоронній контактній групі Леоніда Кучми Дарка Оліфер оприлюднила лист на ім'я спеціального представника голови ОБСЄ в Україні Мартіна Сайдіка, у якому йшлося, що українська сторона приймає текст цієї «формули». Відповідний лист підписав Кучма.

 

Того ж дня на Майдані Незалежності у Києві знову зібралися мітингувальники, які вимагали від Зеленського не підписувати «формулу Штайнмайєра».

 

6 жовтня на Майдані Незалежності також зібралося близько п'яти тисяч мітингувальників проти реалізації «формули».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.