Припинити переслідування та репресії у Криму можливо тільки після припинення окупації півострова, тому Україна закликала ключових гарантів її безпеки згідно з Будапештським меморандумом, до активізації зусиль з метою започаткування міжнародного механізму з питань деокупації Криму. Про це йдеться у заяві-реакції МЗС України на заборону Росією Меджлісу кримськотатарського народу.
«Покласти край системним порушенням фундаментальних прав і свобод людини в окупованому Криму, зупинити репресії і залякування можливо лише, змусивши державу-окупанта припинити агресію проти України та повернутися до безумовного дотримання міжнародного права та власних міжнародно-правових зобов'язань. У цьому зв’язку закликаємо партнерів України, зокрема ключових гарантів її безпеки згідно з Будапештським меморандумом, до активізації зусиль з метою започаткування міжнародного механізму з питань деокупації Криму», – йдеться у тексті.
Також у МЗС врисловили рішучий протест на рішення окупантів про заборону Меджлісу.
«Міністерство закордонних справ України висловлює рішучий протест у зв’язку з прийняттям незаконним судовим органом держави-окупанта Автономної Республіки Крим рішення щодо заборони Меджлісу кримськотатарського народу з огляду на визнання його діяльності екстремістською», – додали у заяві.
Заборона Меджлісу – ключового органу національного самоврядування кримських татар, в основі діяльності якого лежить принцип ненасилля – стало черговим виявом грубого порушення окупаційною владою фундаментальних прав і свобод людини, в тому числі Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. Це безпрецедентне репресивне рішення стало черговим кричущим доказом системних переслідувань кримськотатарського народу у зв’язку з його принциповою позицією щодо російської окупації Криму.Україна вимагає від держави-окупанта негайного скасування цього нікчемного за своєю суттю і юридичною природою рішення і повного припинення утисків кримськотатарської спільноти в Криму», – наголосили у МЗС.
Як повідомлялося, 26 квітня суд окупаційної влади Криму заборонив діяльність Меджлісу.
Нагадаємо, раніше стало відомо, що в окупованому Криму 13 квітня призупинили діяльність Меджлісу. Відповідне рішення буде діяти до винесення вироку так званим «Верховним судом Криму», який розпочав розглядати справу щодо заборони діяльності Меджлісу кримських татар на півострові та визнання його екстремістською організацією на вимогу підконтрольного Росії «прокурора» Криму Наталії Поклонської.
У Росії Меджліс додали до списку екстремістських організацій. У МЗС такі дії назвали «продовженням сталінських репресій проти корінного народу Криму». Згодом прокуратура Автономної Республіки Крим, яка знаходиться в Києві, розпочала кримінальне провадження через незаконну заборону діяльності Меджлісу кримськотатарського народу на території окупованого Криму.