У Transparency International прокоментували скандальне розслідування про панамські офшори

4 Квітня 2016, 14:42

Міжнародна антикорупційна мережа Transparency International закликала міжнародне співтовариство діяти негайно та прийняти необхідні антикорупційні закони, щоб заборонити таємні компанії, про які стало відомо з розслідування у рамках проекту Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ) та Центру з досліджень корупції та організованої злочинності (OCCRP). Про це йдеться в офіційні заяві організації.

 «Розслідування на основі панамських документів викриває темну сторону глобальної фінансової системи, в якій банки, юристи та фінансові фахівці дають можливість таємним компаніям приховувати незаконні гроші, отримані внаслідок корупційних дій. Це повинно припинитися. Світові лідери повинні об'єднатися і заборонити приховані компанії, які підживлюють корупцію високого рівня та дозволяють корупціонерам отримати вигоду з добутого нечесним шляхом багатства», – сказав Хосе Угас, голова правління Transparency International.

Крім того, виконавчий директор Transparency International Україна Олексій Хмара закликав Нацагентство з питань запобігання корупції чимшвидше запустити систему електронного декларування.

«Її (системи – Ред.) значення є особливо важливим у світлі скандалу навколо офшорних кампаній Президента Петра Порошенка. Недекларування ним внеску до статутного капіталу офшорної компанії є порушенням антикорупційних стандартів. А створення ним бізнес компаній фактично під час виконання функцій Президента, є прямим порушенням Конституції», – зазначив Хмара.

У Transparency International Україна закликали Порошенка подати правдиву інформацію до своєї електронної декларації й наголосили, що дані треба буде подати протягом 60 днів після спеціального рішення НАЗК про формат електронної декларації.

Також Transparency International вимагає, аби державні реєстри бенефіціарних власників всіх компаній були публічними, «щоб для корупціонерів було важче приховати їхнє незаконне багатство в офшорних компаніях і трастах, де право власності зареєстроване на довірених осіб». 

Нагадаємо, у неділю, 3 квітня, журналісти «Громадського ТБ» опублікували розслідування у рамках проекту Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ) та Центру з досліджень корупції та організованої злочинності (OCCRP). Згідно з оприлюдненою інформацією, президент України Петро Порошенко в декларації про доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік не вказав інформацію про створення компанії на Британських Віргінських островах.

Також Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів та Центр з досліджень корупції та організованої злочинності встановили ім’я номінального власника офшорних активів Владіміра Путіна і знайшли інформацію про російське громадянство мера Одеси Геннадія Труханова. Крім того, фігурантом скандалу стала голова Національного банку України Валерія Гонтарева. З повними результатами розслідування можна ознайомитися за посиланням.