НОВИНИ

Порошенко не вказав у декларації офшорні компанії для реструктуризації Roshen – розслідування

Президент не вказав їх у декларації.

Президент України Петро Порошенко в декларації про доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік не вказав інформацію про створення компанії на Британських Віргінських островах. Про це йдеться в розслідуванні української журналістки Анни Бабінець, оприлюдненому «Громадським ТБ» у рамках проекту Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ) та Центру з досліджень корупції та організованої злочинності (OCCRP).

"21 серпня 2014 року на Британських Віргінських островах зареєстровано фірму Prime Asset Partners Limited (BVI), власником якої є Петро Порошенко", - йдеться в сюжеті журналістки, оприлюдненому в неділю ввечері.

Разом з тим, у відповіді уповноваженого прес-службою Адміністрації президента для коментарів ЗМІ про бізнес-справи Порошенка та керуючого директора інвесткомпанії ICU Макара Пасенюка на питання журналістів, чому компанія не вказана в декларації глави держави, йдеться, що "акції Prime Asset Partners Limited не мають номінальної вартості. Відповідно до вимог щодо декларування майна в 2014 році, включенню в декларації підлягала інформація про акції, які мають номінальну вартість".

Однак в розслідуванні наведені документи, які вказують, що компанія має тисячу акцій, кожна з яких коштує $1, "тобто Порошенко витратив на віргінський офшор $1000". У декларації за 2014 рік у пункті "Розмір внесків до статутних капіталів компаній, у тому числі за кордоном", президент поставив прочерк. У декларації Порошенка за 2015 рік, опублікованій 1 квітня 2016 року, витрати на іноземну компанію також не вказано.

Водночас, з відповіді Пасенюка з'ясувалося, що така фірма була не одна.

"Prime Asset Partners Limited була заснована влітку 2014 року при проведенні корпоративної реструктуризації, яка була підготовчою стадією для подальшого продажу групи Roshen. Після її заснування компанія не здійснювала жодної діяльності, окрім тієї, що вказана нижче. Восени 2014 року Prime Asset Partners Limited заснувала на Кіпрі компанії CEE Confectionery Investments Limited, яка в свою чергу заснувала в Нідерландах компанію Roshen Europe BV", - ідеться в повідомленні.

В оприлюдненому матеріалі стверджується, що юридичні радники Порошенка виправдовують створення такої групи фірм президентом тим, що це "відповідає ринковій практиці в Україні для підприємств, що підлягають продажу стратегічним інвесторам".

За словами редактора OCCRP Дрю Салліван, вказана інформація є частиною матеріалів про офшори представників світової еліти, яку опублікувано 3 квітня. Масив даних, об'ємом у кілька сотень документально підтверджених справ про офшори, отримано від анонімного джерела.

За його словами, над проектом працювало 76 журналістів, які обробили 11 млн документів і виявили велику кількість державних діячів, які тримають свої гроші на офшорних рахунках. Він звернув увагу на те, що серед інших у списку були політичні діячі з Румунії, члени парламенту з Угорщини.

"Є троє з Держдуми Росії і з уряду, хоча їм це заборонено законодавчо. Звідти йде допомога іншим країнам, які фінансуються, наприклад Сирії. Це близько 230 таких історій, і там фігурують великі цифри", - зазначив журналіст.

"Ці документи охоплюють період з 1977 року і до сьогоднішнього дня. Це купа документів. Там були 11 президентів, 29 найбагатших бізнесменів, а також представники організованої злочинності", - сказав він.

На OCCRP опубліковані матеріали про 20 українців, включно з Порошенком. Водночас наразі оприлюднено інформацію про чинного президента України, екс-прем'єр-міністра Павла Лазаренка і власника газети Kyiv Post Мохаммада Захура - британського бізнесмена, який живе і веде бізнес в Україні.

"Це дуже специфічна інформація. Емейл від юристів, документи про реєстрацію тощо. І ми можемо подивитися документи і все підтвердити", - додав Д.Салліван, коментуючи можливі відповіді фігурантів цього розслідування.

Нагадаємо, журналісти також установили ім’я номінального власника офшорних активів Путіна, а також знайшли інформацію про російське громадянство мера Одеси Труханова.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.