НОВИНИ

Голова НБУ Гонтарева стала фігурантом масштабного витоку документів з панамського офшору

Нинішній керівник українського фінрегулятора займалася спільним бізнесом із родиною одного з керівників банку ВТБ, який перебуває у власності Кремля.

До свого призначення на посаду голови Національного банку Валерія Гонтарева була бізнес-партнером дружини російського високопосадовця Юрія Соловьйова. Про це повідомила програма «Наші гроші» (ЗІК) з посиланням на документи панамської юридичної компанії Mossack Fonseca, які опублікували в рамках міжнародного розслідування 3 квітня.

Повідомляється, що компанія Гонтаревої «Фінансова група ICU» розірвала стосунки з російським капіталом після запровадження санкцій США та ЄС.

«Фінансова група ICU, яку очолювала Гонтарєва з 2007 року до переходу в НБУ, створена 2006 року. Складається з КУА «Інвестиційний капітал Україна», однойменної інвестиційної компанії та банку Авангард (з 2013 року). Співзасновником КУА «Інвестиційний капітал Україна» з моменту заснування був чоловік Гонтарєвої Олег. Нині головна юридична особа групи оформлена на компанію ICU holdings limited (Британські Віргінські Острови). Згідно документів Mossack Fonseca та Національного банку України, ICU мала тісні відносини зі заступником голови Внешторгбанку Росії (ВТБ) Юрієм Соловьйовим. Фактично чверть ICU донедавна належала дружині Соловьйова, а офшорні компанії під управлінням ICU отримували позики від офшору Соловьйова», – йдеться у тексті.

Згідно з повідомленням журналістів, Соловьйов з 2008 по 2011 рік очолював «ВТБ капітал» та був віце-президентом банку ВТБ. З травня 2011 року він посів крісло першого заступника президента банку ВТБ, нині мешкає у Лондоні. ВТБ – другий за розміром активів банк Росії та перший за розміром статутного капіталу. Заснований 1990-го року. Мажоритарний власник – уряд Російської Федерації.

«У грудні 2013 року офшор Соловьйова Quillas Equities, видав позику у $10 млн офшору Keranto Holdings Ltd (BVI). Гроші перерахували на рахунки Keranto в кіпрській «дочці» ВТБ – RCB Cyprus. В угоді про позику вказано поштову адресу Keranto. Вона повністю співпадає з центральним офісом групи ICU в київському бізнес-центрі «Леонардо». Угоду супроводжував Дмитро Нєдєльчев, який на сайті ICU значиться як спеціаліст з операційного управління та член інвестиційного комітету. Точно встановити дату, коли російський державний фінансист став не лише позичальником, а співвласником ICU –неможливо. Однак у першому ж розкритті структури власності банку «Авангард» у січні 2014 року видно: Авангард належить ICU через Westal Holdings Ltd. А чверть ICU Holdings Limited (22,74%) належить Cordova Management Ltd. Власниця Cordova Management – Улютина Г.О (Росія, Москва) – має таку ж частку в ICU, як і сама Гонтарєва. Ще по 22,74% в керуючих партнерів – Костянтина Стеценко і Макара Пасенюка», – зазначено у матеріалі.

Галіна Олєговна Улютіна – дружина вищезгаданого Юрія Соловйова. Улютіна залишилась співвласницею ICU Holdings Limited і в червні 2014 року, коли сама Гонтарева продала свою частку в компанії у зв’язку з призначенням головою Нацбанку за поданням президента Петра Порошенка.

Згідно з інформацією видання «Дзеркало тижня», під час роботи інвестбанкіром Валерія Гонтарева займалась структуруванням угод та залученням фінансування для розвитку бізнесу компанії Roshen у Росії.

«Партнерство між компаніями голови НБУ та родиною держбанкіра Росії формально припинилось лише в серпні 2014 року. Це співпало з секторальними санкціями США та ЄС, які запровадили проти держсектору Росії наприкінці липня. До санкційних списків потрапив і ВТБ. Вже 1 вересня з’ясувалось, що ICU викупила частку у Галіни Улютіної.

У компанії ICU відмовились коментувати партнерство з родиною Юрія Соловьйова та зазначили, що на їхню думку ця інформація не є суспільно цікавою та важливою. Водночас присутність Соловьйова в Україні не завершилась із виходом з ICU. В грудні 2014 року він подарував свою офшорну компанію Quillas Equities – донора ICU – Наталії Улютіній, 65-річній пенсіонерці з Нікополя, матері своєї дружини. У дарчій Соловьйов підкреслив, що «з природньої любові та за доброю волею передає усі права та акції» і більше не має на компанію жодного впливу», – повідомили у матеріалі.

У тектсі також повідомили, що журналісти здійснили візит до Нікополя, який показав, що власниця компанії, якій бізнес голови НБУ може досі бути винним мільйони доларів, живе на 4-му поверсі хрущовки і єдине, що вирізняє квартиру з-поміж інших – нові металеві двері.

Сусіди підтвердили, що Наталія Улютіна постійно проживає в Нікополі, однак наразі вона перебувала у Москві. Родичка Улютіних пояснила, що Наталія поїхала «сидіти з онуками».

Санкції США та ЄС, хоч і розповсюджуються на українську філію ВТБ, жодним чином не відбились на його роботі. За словами Валерії Гонтаревої, в українському ВТБ відбувається посилений моніторинг, однак жодних претензій до банку в НБУ не має. Окрім того, голова Нацбанку відзначила значні суми коштів, які російський банк уклав в українську філію.

Нагадаємо, також завдяки витоку документів з Панами розслідувачі встановили, що президент України Петро Порошенко в декларації про доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік не вказав інформацію про створення компанії на Британських Віргінських островах. 

Журналісти також установили ім’я номінального власника офшорних активів російського президента Владіміра Путіна та знайшли інформацію про російське громадянство мера Одеси Геннадія Труханова.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.