Як зазначив він, у випадку підписання Владіміром Путіним рішення про введення військ, територія Криму стане другою Чечнею.
«В Криму тоді буде тісно від військових, це буде Чечня. Автономію Україна втратить остаточно і Росія вже не зможе зробити хід назад – її чекатимуть міжнародні санкції, виключення з Великої вісімки. Тоді вона може піти на великі провокації і захоплювати область за областю. Втім, не думаю, що до цього дійде. На мій погляд, треба розуміти, що Росія підтягує Україну до дуже гнилого варіанту, коли Крим буде фактично зруйнований, де далі правитимуть сепаратисти, але розблокують блок-пости, відійдуть військові. І нав’язуватимуть ідею проведення там референдуму, за результатами якого заявлять про окрему державу в Україні і з Києвом нічого окрім фінансування узгоджувати не будуть», – прогнозує Чорновіл.
«Формально можемо вберегти Крим, а де-факто втратимо над ним вплив. Вже ліпше зовсім його втратити, назвати Росію ізгоєм і перекрити всі комунікації», – вважає колишній депутат.
Водночас, аби вберегти сусідні з Кримом області, Чорновіл вважає, що варто підтягнути військові сили до кордонів з автономією.
«Я думаю, що у вигляді військово-тактичних дій було би необхідно відтягнути найосновніші боєздатні частини, в тому числі аеромобільні, до межі з Кримом – в Херсонську і Запорізьку область, оскільки є ймовірність, що у випадку прояву російської агресії вона може вийти за межі Криму для забезпечення його електроенергією і водою», – зазначив він.
«Щодо Сходу і Півдня – потрібно перекривати на в’їзд кордон України для російських громадян на період ескалації в Криму. Зокрема заборона повинна стосуватися осіб за чітким відстеженням СБУ. Зокрема, це повинні бути й ті особи, котрі «зацікавилися» Україною за останній тиждень. Крім цього, МВС повинно зайнятися затриманням російських громадян, котрі створюють тут диверсії, як от мешканець Москви, який встановлював російський прапор на будинку Харківської ОДА», – вважає Чорновіл.
Щодо термінових кроків, котрі потрібно зробити Україні в міжнародному плані, екс-депутат радить підняти питання про позбавлення Росії права бути постійним членом Ради безпеки ООН.
«Це питання хотіли ще підняти після Афганістану, але тоді світ був біполярним. Сьогодні ситуація вже інша, тому, думаю, це питання може стати досить актуальним. І, мені здається, українське керівництво повинне зробити те, що від нього найменше хочуть почути на Заході, – це термінове подання заявки щодо вступу в НАТО. Думаю, що в такій ситуації, яка склалася, буде дуже складно відмовити», – зазначив Чорновіл.
Як раніше повідомлялося, 1 березня Рада Федерації підтримала звернення президента РФ Владіміра Путіна та дала згоду на введення російських Збройних Сил РФ на територію Криму. Відповідне рішення підтримали 90-ма голосами, усі члени Ради Федерації одноголосно.
Між тим, член Ради з прав людини при президентові РФ, експерт Московської Гельсінкської групи Андрєй Юров заявив, що постанова Ради Федерації, що дає згоду президенту РФ на використання збройних сил Росії на території України, приймалася на підставі інформації про жертви серед громадян Росії в Криму, однак вона не знайшла підтвердження.
Рада нацбезпеки та оборони України ухвалила рішення привести Збройні сили України у повну бойову готовність.
2 березня Верховна Рада ухвалила постанову, в якій закликала Путіна не вводити війська в Україну.
НАТО засуджує посилення військових дій Росії в Криму та висловлює велику стурбованість щодо рішення Ради Федерації РФ про використання збройних сил Росії на території України.
Як повідолялося, Владімір Путін в телефонній розмові з канцлером Німеччини Анґелою Меркель погодився створити групу з розслідування ситуації в Криму під егідою ОБСЄ.