У світі пом’янули загиблих на Майдані. Акції підтримки українців та вшанування полеглих провели у багатьох країнах світу. Понад 100 українців на одному з центральних проспектів Барселони вшанували пам'ять загиблих на Майдані. Вони виклали запалені свічки у формі хреста та числа жертв, мітинг розпочався з вшанування пам’яті загиблих героїв хвилиною мовчання. На події також були присутні представники місцевих ЗМІ.
У Нью-Йорку поіменно й молитвою вшанували Героїв Майдану. Понад 900 учасників акції розтягнули 50-метровий синьо-жовтий прапор. Серед них були не тільки українці, а й росіяни, білоруси, грузини.
У Вашингтоні біля Білого Дому українці провели акцію “Тихий протест”, на яку, як повідомили активісти, прийшла рекордна кількість мітингувальників за час усіх протестів під Білим Домом.
Тим часом, Верховна Рада пропонує наступному президенту присвоїти звання Герой України загиблим цивільним учасникам мирних акцій, які відбувались в Україні протягом листопада 2013-го – лютого 2014 рр. «За» проголосували 346 депутатів. Постанова набирає чинності з моменту ухвалення.
Перед голосуванням у Раді точились дискусії, чи варто у постанові залишати слово «цивільним». Так, регіонал Нестор Шуфрич запропонував вилучити це слово. Представники опозиції відмовилися це робити зауваживши, що силовики виконували злочинний наказ.
Крім того, у селі Свидівок неподалік Черкас вулицю Лєніна перейменували на вулицю Героїв Небесної Сотні. Таке рішення 24 лютого за ініціативи жителів села одноголосно ухвалили депутати сільської ради. Як повідомила голова Свидівоцької сільської ради Світлана Вовк, завтра вона внесе відповідне рішення до реєстру.
На Черкащині це перше офіційне перейменування вулиці на Героїв Небесної Сотні. Вулиця Лєніна – одна з центральних вулиць села Свидівок. За словами Вовк, депутати двох попередніх скликань сільської ради вже неодноразово намагалися її перейменувати. Однак досі завжди проти були самі жителі Свидівка. Водночас у місцевому парку на алеї Героїв Слави молодь збирається розмістити світлини всіх Героїв Небесної Сотні.
Екс-президента Віктора Януковича та низку інших посадових осіб оголошено в розшук. Про це на своїй сторінці Facebook повідомив виконуючий обов’язки міністра внутрішніх справ Арсен Аваков.
Верховна Рада блискавично прийняла низку важливих кадрових рішень. Так, призначила Валентина Наливайченка головою СБУ. За відповідну постанову проголосувало 333 народних депутата. Також Верховна Рада звільнила голову СБУ Олександра Якименка. За відповідну постанову № 4246 проголосувало 346 народних депутатів.
Генпрокуратуру очолив "свободівець". На посаду генерального прокурора призначили Олега Махніцького. За таке рішення проголосувало 312 депутатів. "Верховна Рада України призначила Махніцького О.І. на посаду Генерального прокурора України. Відповідний проект постанови зареєстровано за №4253", – йдеться в повідомленні ВР.
Також Верховна Рада призначила народного депутата «Батьківщини», коменданта Майдану Степана Кубіва головою Національного банку України. За відповідне рішення проголосувало 310 народних депутатів. Як відомо, Кубів у Верховній Раді України 7 скликання він обіймає посаду заступника Голови Комітету з питань фінансів і банківської діяльності. Член партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», входить до Політради партії. Співголова міжфракційного депутатського об'єднання у Верховній Раді України 7 скликання "Львівщина".
Ще одне призначення – уповноваженим по контролю за розвідками України став Віктор Гвоздь. За відповідне рішення проголосували 313 народних обранців. В. о. спікер Олександр Турчинов зазначив, що раніше Гвоздь очолював розвідку України і був звільнений попереднім президентом із політичних мотивів.
Крім того, Рада звільнила міністра соціальної політики Наталію Королевську та відсторонила Леоніда Новохатька від виконання обов’язків міністра культури.
З-поміж інших важливих рішень – звільнення 23 в'язнів, у тому числі Сергія і Дмитра Павличенків. За відповідне рішення проголосували 316 народних обранців. Зокрема, Верховна Рада, зокрема, постановила негайно звільнити політв'язнів: Віталій Запорожець; Володимир Шпара; Сергій Бевз; Ігор Мосійчук; Андрій Білецький; Ігор Михайленко; Віталій Княжеський; Віталій Применко; Дмитро Павличенко; Сергій Павличенко; Антон Бойко; Антон Шамов; Дмитро Світанько; Олександр Радолов; Владислав Попович; Рустам Уразгельдиєв; Сергій Ярмоленко; Андрій Бондаренко; Анатолій Попович; Ігор Ганненко; Віктор Смалій; Олег Однороженко; Андрій Наливайко.
Тим часом, російські можновладці зробили кілька важливих заяв.
Прем'єр Росії Дмітрій Мєдвєдєв заявив, що в Україні «є реальна загроза нашим інтересам, життю та здоров'ю наших громадян». Про це він сказав журналістам у Сочі. Він зазначив, що відкликання російського посла у Києві для консультацій означає крайню стурбованість ситуацією в Україні. "Наш посол у Києві відкликаний для консультацій. Не мені вам говорити, що це означає в дипломатичній практиці", – сказав Медвєдєв. Він додав, що такий крок означає, що "нам незрозуміло, що там відбувається, є реальна загроза нашим інтересам, життю та здоров'ю наших громадян".
Також виявилося, що у МЗС Росії "глибоко занепокоєні" ситуацією в Україні. Зокрема, в МЗС заявили, що Росія сумнівається в легітимності прийнятих Верховною Радою рішень. Згідно з повідомленням, у Росії вкрай стурбовані розвитком ситуації в Україні.
«Викликають глибоку занепокоєність з точки зору легітимності дії у Верховній Раді України. Посилаючись фактично лише на «революційну доцільність» , там штампують «рішення» і «закони», в тому числі націлені на те, щоб ущемити гуманітарні права росіян та інших національних меншин, що проживають в Україні» , – йдеться у повідомленні.
При цьому висловлюється занепокоєння з приводу закликів до мало не повної заборони російської мови, люстрації, ліквідації партій і організацій, закриття неугодних ЗМІ, зняття обмежень на пропаганду неонацистської ідеології.
«Взято курс на те, щоб диктаторськими, а часом і терористичними методами придушити незгодних у різних регіонах України. Стали лунати погрози щодо православних святинь. Націонал-радикали продовжують глумитися над пам'ятниками в різних українських містах, а в деяких європейських столицях їх однодумці оскверняють меморіали радянським воїнам», – додано в повідомленні.
У МЗС Росії вважають, що такий розвиток подій підриває угоду між владою і опозицією від 21 лютого, дискредитує її ініціаторів і гарантів, створює загрозу громадянському миру, стабільності суспільства та безпеці громадян.
Ще одне повідомлення надійшло від Россільгоспнагляду, де побачили зв’язок між африканською чумою свиней і Майданом. У Росії висловили стурбованість подіями, що відбулися на території України, і поставили під сумнів дієздатність української ветслужби. Відповідне повідомлення розміщене на сайті Россільгоспнагляду. Згідно з повідомленням, відбулися телефонні переговори керівника Россільгоспнагляду Сергія Данкверта з головою Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України Володимиром Горжеєвим.
"Данкверт, беручи до уваги те, що раніше на території України відбулися спалахи африканської чуми свиней, а також необхідність неухильного забезпечення безпеки української харчової продукції, що надходить на російський ринок, висловив серйозну стурбованість щодо дієздатності ветеринарної служби України у зв'язку з політичними змінами, які призвели до ослаблення ряду національних владних структур", – йдеться у повідомленні.
США застерігають Росію від військового втручання у справи України. Так, радник із національної безпеки США Сюзан Райс заявила, що військове втручання Росії у справи України було б «серйозною помилкою». Таку відповідь вона дала на прохання ведучого телеканалу NBC прокоментувати гіпотетичний сценарій, за яким Росія могла застосувати силу для того, щоб вирішити ситуацію в Україні на свою користь.
«Розкол не є в інтересах ані України, ані Росії, ані ЄС чи США. Так само не в інтересах жодної з цих сторін бачити повернення насильства і ескалації ситуації», – наголосила Райс.
«Не існує ніякої внутрішньої суперечності між Україною, яка має тривалі історичні і культурні зв’язки з Росією, й сучасною Україною, яка прагне тісніше інтегруватися з Європою», – додала вона.
У ЄС Януковича більше не вважають президентом України. Про це заявив під час брифінгу в Брюсселі прес-секретар Єврокомісії Олів'є Байї. Він зазначив, що український парламент – легітимний орган влади, який прийняв рішення щодо Януковича значною більшістю голосів.
"Ми поважаємо демократичне і легітимне рішення, прийняте парламентом України ", – сказав він.
Народний депутат Геннадій Москаль оприлюднив плани "антитерору" Януковича проти Майдану. За словами Москаля, замість об’єктивного розслідування цих злочинів, для чого зараз є всі можливості, починаються незрозумілі ігрища й намагання вигородити окремих злочинців.
«Понад місяць голова Верховної Ради не підписував постанову про створення ТСК, через що мені, як єдиній легітимній особі комісії, довелося самотужки збирати матеріали про злочини правоохоронців, скоєні 30 листопада при розгоні Євромайдану, 1 грудня на вул.Банковій, 11 грудня, 10 та 19 січня на вул.М.Грушевського, 20 лютого на вул.Інститутській, що призвело до сотні загиблих, тисячі покалічених, поранених та побитих», – заявив Москаль. За його словами, вже направлено сотні звернень до Генпрокурора, міністра МВС, голови СБУ, одна ці структури не надали жодної адекватної відповіді.