9 регіонів України зробили російську регіональною, а 3 висловили “непокору” мовному закону

26 Серпня 2012, 18:19

23 серпня Івано-Франківська міська рада ухвалила, що мовний закон на території міста не є чинним. Депутати направили звернення до президента, Верховної Ради і Конституційного Суду, у якому висловили «категоричне невизнання та непокору» мовному закону. Вони переконані, що процедура його прийняття та реалізації є сумнівною, тому вимагають негайної реакції КС.

Аналогічне рішення про невизнання мовного закону ухвалила Івано-Франківська облрада.

Депутати Тернопільської облради прийняли рішення визнати мовний закон таким, що не має на території Тернопільщини ніяких правових наслідків, тобто не є чинним.

Своєю чергою, Ніжинська міська рада (Чернігівська обл.) більшістю голосів визнала українську мову на території міської громади як єдину і державну, підтвердивши таким чином її статус та відмовившись від затвердження регіональної мови в межах закону.

Разом з тим статус регіональної в 9 регіонах України поки отримала лише російська мова, хоча у законі на таке право претендує ще 17 мов.

Читайте також: Мовний закон з перших днів підтвердив безальтернативність "язика"

Статус регіональної російській мові першими надали Одеська міськ- та облрада (відповідно 13 та 15 серпня).

14 серпня російську мову регіональною визнала Краснолуцька міськрада (Луганська область).

Верховна Рада Криму 15 серпня дозволила місцевій владі застосовувати мовний закон. Зокрема, доручено до 10 жовтня підготувати й внести на розгляд кримського парламенту пропозиції щодо реалізації в регіоні мовного закону. Цим вже скористалася Севастопольська міська рада, що на позачерговій сесії 16 серпня прийняла рішення, за яким російська мова в місті отримала статус регіональної.

16 серпня таке ж рішення ухвалили Первомайська міська рада (Луганська область), а також Донецька та Запорізька облрада.

Вже 17 серпня статус регіональної російській мові надала Луганська обласна рада. Цього самого дня аналогічні рішення ухвалили облради Херсонщини та Дніпропетровщини.

18 серпня Ізмаїльська міськрада закріпили за російською мовою регіональний статус, при цьому відмовившись розглядати питання про надання болгарській мові регіонального статусу на рівні з російською.

20 серпня російській статус регіональної надала Харківська міськрада.

21 серпня депутати Ялтинської міськради дали старт початку реалізації на території міста положень мовного закону. Протягом 3 місяців міськвиконком повинен внести на розгляд сесії проект рішення про заходи, спрямовані на використання регіональних мов або мов меншин на території Ялти.

Цього самого дня Миколаївська міська рада та Херсонська міська рада надали російській мові статус регіональної.

22 серпня Краматорська міськрада підтримала рішення Донецької облради щодо використання російської мови як регіональної. Однак, згідно з рішенням міськради,  у діловодстві як і раніше буде використовуватися державна мова – українська.

Нагадаємо, як прогнозує голова депутатської фракції Партії регіонів у Київраді Олексій Омельяненко, Київська міська рада візьметься за мовний закон в середині вересня.

Закон «Про засади державної мовної політики» набув чинності 10 серпня цього року.

Читайте також: "Поєхалі": мовний закон утворює бюджетну «діру» у 17 млрд грн і не захищає мови нацменшин