10-та сесія Ради увійде в історію парламентаризму кнопкодавством, шулерством та гучними відставками

6 Липня 2012, 19:10

Десята сесія Ради VI скликання запам’ятається з дня  її відкриття. У той день – 7 лютого – депутати від опозиції мало не зірвали виступ у Раді президента Віктора Януковича. Через гучне скандування опозиції Янукович більше 5 хвилин не міг почати свій виступ, стоячи за трибуною.  Згодом він таки розпочав читати промову, однак опозиціонери скандували «Юлі – волю!» протягом усього його виступу.

Нинішня сесія не обійшлася і без бійки. Вона виникла 24 травня у ході розгляду законопроекту про мови авторства«регіоналів» Вадима Колесніченка та Сергія Ківалова. Представники опозиції тоді зробили все можливе, щоб голосування по ньому не пройшло. В результаті бійки  постраждали два бютівці, а також Колесніченко, якому порвали сорочку і пару разів вдарили в лице.

Читайте також: Найгучніші депутатські бої 2007-2012 року

Врешті бійка лише відтермінувала прийняття мовного закону, яке відбулося 3 липня.

При цьому, під час скандального голосування проголосувала картка заступника голови Верховної Ради Миколи Томенка.  За його словами, вперше в історії українського парламентаризму хтось із депутатів проголосував за одного із керівників Ради. На використання його картки під час мовного голосування Томенко планує поскаржитися в суд.

Після голосування за мовний законопроект вперше подали у відставку одразу двоє керівників парламенту – спікер Володимир Литвин і його заступник Микола Томенко.

У червні спікер Володимир Литвин розкритикував роботу депутатів у комітетах. За його даними, у червні протягом одного з тижнів засідали 9 з 27 комітетів, при цьому було прийнято всього 6 рішень.

У свою чергу опозиціонери розкритикували якість законодавчої роботи Ради. Так, за підрахунками опозиції, на розгляд одного законопроекту депутати витрачають не більше 5,5 хв.

При цьому у сесійному залі активно продовжується практика «кнопкодавства».

Протягом 10 сесії ВР  депутати від опозиції щонайменше шість разів блокували роботу парламенту.

24 лютого депутати від БЮТБ і НУНС заблокували трибуну та президію Ради, вимагаючи, щоб парламент не розглядав законопроекти про дозвіл Кабінету Міністрів провести реорганізацію НАК «Нафтогаз України». Крім цього, вони вимагали, щоб Рада розглянула проекти постанов про виконання рекомендацій резолюції ПА Ради Європи стосовно звільнення ув'язнених екс-урядовців Юлії Тимошенко.

У березні ще тричі бютівці блокували роботу Ради з аналогічними вимогами.

З 24 по 27 квітня депутати від опозиції блокували роботу Верховної Ради на знак протесту проти застосування сили до екс-прем’єра під час госпіталізації до харківської лікарні.

24-25 травня – опозиція проводила блокування Ради з вимогами розібратися у інциденті із перевезенням Тимошенко до лікарні, а також недопущення продовження розгляду законопроекту про основи державної мовної політики. Фракція припинила блокування у зв’язку із початком розгляду касаційної скарги Тимошенко по так званій «газовій справі».

А 26 квітня, під час блокування Ради опозиціонерами, журналістів не пустили на їхні робочі місця у парламенті – в ложу преси.

Спікер пояснив, що ложу преси закрили на прохання голів окремих фракцій. Вони закликали спікера виконати положення регламенту Ради про висвітлення її роботи, не допускаючи журналістів і відвідувачів на третій поверх під час блокування роботи Ради, тому що пленарні засідання не проводяться й висвітлювати пресі нема чого. У той же день журналісти таки отримали доступ до своїх робочих місць.

Голова фракції Партії регіонів потім назвав цей інцидент непорозумінням.

За словами глави парламентського комітету з питань свободи слова та інформації Юрія Стеця, журналістів не пустили на робоче місце вперше за 20 років.

Нагадаємо, 10 сесія Верховної Ради VI скликання тривала з 7 лютого по 6 липня 2012 року.