10 мільярдерів, які навіть не закінчили школу

VIP-хроніки
24 Вересня 2013, 13:20

Мільярдер без вищої освіти не рідкість. Білл Гейтс, Стів Джобс, Марк Цукерберг – всі вони закинули престижні університети заради бізнесу. Втім, серед нинішніх багатіїв чимало й тих, хто не закінчив навіть школу. Одних підприємницька лихоманка захопила вже в підлітковому віці, іншим довелося піти працювати, щоб прогодувати сім'ї, а треті віддались спорту замість навчання. Однак відсутність диплома про середню освіту не завадила їм досягти успіху. 

 

Амансіо Ортега
Засновник компанії Inditex
Статки: $ 57 млрд

 

Іспанський підприємець Амансіо Ортега – увійшов до трійки найбагатших людей планети після того, як за 2013 рік його статки зросли на $ 19,5 млрд. Школу нинішній власник брендів Zara, Massimo Dutti, Oysho кинув у 13 років. Його батько працював на залізниці, мати була служаницею, і грошей в сім'ї катастрофічно не вистачало.
Спершу Ортега служив посильним у кравця, потім влаштувався в галантерейний магазин La Maja. Поступово осягаючи ази моди, Ортега зрозумів, що ринок люксового одягу занадто малий, і у простого хлопця з трущоб навряд чи вийде стати на ньому великим гравцем.
Майбутній мільярдер вирішив зробити ставку на доступність: він закуповував недорогі матеріали і шив речі, які міг дозволити собі купити практично кожен. Підприємницьке чуття і працьовитість виявилися важливішими за освіту: в 1975 році Ортега разом з дружиною відкрили перший магазин Zara – і незабаром їх доходи почали стрімко зростати.

 

Лі Кашин
Глава компанії Cheung Kong Group
Статки: $ 31 млрд

 

Один з найбагатших людей Азії народився в бідній родині вчителів. Коли Лі Кашину ледь виповнилося 14 років, його батько помер від туберкульозу, і хлопчикові довелося піти зі школи і знайти собі роботу. Спершу він продавав ремінці для годинника, а потім влаштувався на фабрику, яка випускала пластмасові квіти.
Лі Кашин працював по 16 годин на день і за сім років зібрав невеликий стартовий капітал. Грошей вистачило на те, щоб відкрити заводик з виробництва пластику. На доходи від нього Лі Кашин став скуповувати здешевілу на тлі політичної нестабільності нерухомість у Гонконгу. Незабаром він увійшов до першого ешелону китайських бізнесменів. Заснований цим китайцем благодійний фонд жертвує мільйони доларів на підтримку навчальних закладів, хоча сам Лі Кашин зміг стати мільярдером і без систематичної освіти.

 

Франсуа Піно
Глава компанії Kering
Статки: $ 15 млрд

 

Одного разу Франсуа Піно зізнався, що його єдине свідоцтво про навчання – це права водія. Французький мільярдер в 16 років кинув школу і більше не думав про те, щоб продовжити навчання.
Батько Піно, небагатий торговець деревиною, готовий був розлучитися з останнім франком, аби син отримав диплом. Однак Франсуа цієї жертви не оцінив. По-перше, йому не дуже подобалося вчитися. По-друге, він глибоко страждав від глузувань однокласників над його низьким походженням. По-третє, він вже тоді розумів, що ніяка школа не зможе виховати в ньому підприємницький дух. Дотримуючись своїх принципів, Піно став одною з найвпливовіших людей Франції.

 

Річард Бренсон
Власник корпорації Virgin Group
Статки: $ 4,6 млрд

 

На рахунку Річарда Бренсона стільки епатажних витівок, що відсутність закінченої середньої освіти на їх фоні здається дрібницею. Зі школи його вигнали в 16 років за неуспішність. Погані оцінки Бренсон був схильний пояснювати не лінню, а дислексією – порушенням здатності до читання. Зусиль до того, щоб побороти цю недугу, він не докладав і не особливо засмутився, коли директор напучував його словами: «Прощавай, Річарде. Ти або потрапиш у в'язницю, або казково розбагатієш».
До того часу у Бренсона вже був невеликий досвід підприємництва: він намагався вирощувати різдвяні ялинки і розводити хвилястих папужок на продаж. Поки його однокласники сиділи над підручниками, Бренсон розвивав свій перший масштабний проект – молодіжний журнал Student.

 

Джо Льюїс
Засновник Tavistock Group
Статки: $ 4,2 млрд

 

Британець Джо Льюїс виріс на сході Лондона, в квартирі над галасливим пабом. Його батько володів невеликою кейтеринговой фірмою і, коли синові виповнилося 15 років, вирішив взяти його у бізнес. Так Джо Льюїс кинув підручники і вдягнув фартух офіціанта. Згодом, отримавши кермо влади в свої руки, підприємець продав сімейний бізнес і переключився на валютні операції та інвестування.
Сьогодні Льюїс має частку більш ніж в 150 компаніях і є господарем 135 ресторанів і футбольного клубу «Тоттенхем Хотспур». Відсутність освіти не заважає багатієві прекрасно розбиратися в мистецтві: він зібрав значну колекцію живопису, до якої входять картини Пабло Пікассо, Анрі Матісса, Люсьєна Фрейда і Френсіса Бекона. За підрахунками експертів, її вартість становить близько мільярда доларів.

 

Кірк Керкорян
Президент Tracinda Corporation
Статки: $ 3,3 млрд

 

Американець вірменського походження Кірк Керкорян закинув школу, коли був у восьмому класі. З подачі старшого брата він почав активно займатися боксом і всерйоз мріяв про кар'єру спортсмена. Втім, тривалого роману з професійним спортом у Керкоряна не вийшло: напередодні Другої світової війни він захопився авіацією і вступив на службу в Королівські військово-повітряні сили. Тоді вже було не до освіти, а після повернення з фронту тим більше.
Майбутній мільярдер викупив невелику авіалінію і з головою поринув у підприємництво. Зараз Кірку Керкоряну 96 років, він носить горде звання «Короля Лас – Вегаса» і як і раніше цікавиться боксом – вже в якості глядача.

 

Девід Мердок
Глава Dole Food Company,
Статки: $ 2,4 млрд

 

Хоча Девід Мердок очолює найбільшу в світі компанію з виробництва фруктів і овочів, його перша робота аж ніяк не була пов'язана зі сферою харчування. Кинувши школу в дев'ятому класі, він пішов трудитися на бензозаправку, а в 1943 році записався в армію США. Коли після війни Мердок вирішив влаштуватися в Детройті, штат Огайо, у нього не було ні даху над головою, ні гроша в кишені.
Майбутній мільярдер цілком міг закінчити своє життя в стічній канаві, якби йому не зустрівся добрий самаритянин, який пошкодував фронтовика і погодився позичити йому трохи грошей. Мердок викупив невелику закусочну, а через 10 місяців продав її за істотно більш вигідною ціною і впевнено став на шлях торгівлі нерухомістю. Математиці він навчався, підраховуючи прибутки від бізнесу, який швидко розвивався.

 

Карл Лінднер
Засновник American Financial Group, глава Uninted Dairy Farmers
Статки: $ 1,7 млрд (станом на 2010 рік)

 

Дитинство Карла Лінднера припало на розпал Великої депресії в США. Його батьки володіли невеликим молочним господарством і завдяки цьому змогли в таких складних умовах прогодувати сім'ю. Однак їм потрібна була допомога, і чотирнадцятирічний Карл кинув школу заради того, щоб возити цистерни з молоком.
У 1940 році, коли США вже майже вибралися з економічної кризи, Лінднер разом з двома братами і сестрою взяли позику на $ 1200 і відкрили крихітний магазинчик з продажу домашнього морозива. Скромне починання виросло в мережу United Dairy Farmers; сьогодні вона налічує близько 200 продовольчих магазинів по всій країні. І хоча більшу частину своїх статків Лінднер сколотив на інвестиціях, поштовхом для його кар'єри послужив саме сімейний бізнес.

 

Ахмет Назіф Зорлу
Власник холдингової компанії Zorlu
Статки: $ 1,4 млрд

 

Турецький підприємець Ахмет Назіф Зорлу пішов зі школи, коли йому було 15 років. Брат Зеки запропонував Зорлу зайнятися більш корисною і прибутковою справою. Порадившись, брати вирішили спробувати розбагатіти на виробництві текстилю та відкрили невелику фабрику в місті Денізлі.
Через кілька років вони перебралися в Стамбул, а до початку 1990-х компанія під керівництвом Ахмета Назіфа Зорлу стала одним з найбільших гравців на світовому ринку поліефірних волокон. Сьогодні текстильний магнат будує вітряні електростанції в Палестині, подорожує на особистому, спроектованому на замовлення вертольоті і нітрохи не шкодує про те, що свого часу вибрав не навчання, а підприємництво.

 

Джеймс Кларк
Засновник Netscape Communications
Статки: $ 1,1 млрд

 

У американця Джеймса Кларка не склалися стосунки зі школою через негаразди в сім'ї: його батьки то сходилися, то розходилися, і діти фактично були віддані самі собі. В результаті юного Джима спочатку відсторонили від занять, а потім і зовсім відрахували. Однак, на відміну від більшості мільярдерів – неуків, Кларк з цим не змирився.
Вступивши на службу у флот, він виявив, що його оточують люди, які в 25 років не знають, скільки буде двічі по два. Юнак поспішно записався на вечірні курси при приватному Тулейнском університеті, а згодом зміг поступити в Університет Нового Орлеана. Керівництво вузу пішло назустріч здібному учню незважаючи на те, що у нього не було диплома про закінчення середньої школи. Пізніше Кларк навіть отримав вчений ступінь і став легендою Кремнієвої долини.

 

Читайте також Дівчата, в яких грошей кури не клюють

 

За матеріалами forbes.ru