НОВИНИ

The Economist: Стратегія національної безпеки від Трампа прокладає шлях до послаблення ролі США у світі

СНБ значно менш радикальна, ніж промови Трампа під час виборчої кампанії із заявами про початок торговельних воєн, неактуальність НАТО й переваги тортур.

Оприлюднена  18 грудня президентом Дональдом Трампом Стратегія національної безпеки (СНБ) прокладає шлях до послаблення ролі США у світі. І воно продиктоване не необхідністю, а браком стратегічного бачення чи розуміння переваг, які дає Сполученим Штатам глобальне лідерство.  Про це пише британське видання The Economist.

«18 грудня президент Дональд Трамп оприлюднив свою Стратегію національної безпеки (СНБ). Це план високого політичного рівня, що визначає, як має підтримуватися безпека США. Закон передбачає, що таку стратегію повинна готувати кожна адміністрація. Трамп похвалився, що його доктрина «Америки насамперед» повертає авторитет країні після років катастрофічних угод і невдач його попередників. Насправді ж, якщо не враховувати кількох пафосних формулювань, СНБ прокладає шлях до послаблення ролі США у світі. І воно продиктоване не необхідністю, а браком стратегічного бачення чи розуміння переваг, які дає Сполученим Штатам глобальне лідерство», - йдеться в матеріалі.  

Видання зауважує, що СНБ значно менш радикальна, ніж промови Трампа під час виборчої кампанії із заявами про початок торговельних воєн, неактуальність НАТО й переваги тортур. Утім, її авторам вдалося відобразити песимізм манхеттенського бізнесмена з далекого минулого. Стратегія кепкує з того, що два десятки років американські лідери вважали, ніби «взаємодія із суперниками і залучення їх до міжнародних інституцій та світової торгівлі перетворить їх на гравців із хорошими намірами і вартих довіри партнерів. Здебільшого цей засновок виявився хибним».

Так само, пише The Economist, стратегія доходить жорстких висновків стосовно того, як взаємодіяти з Китаєм і Росією. Трамп не перший американський президент, який нарікає на торговельні практики китайців та російський авантюризм. Яструбам сподобається багато чого в розділах СНБ, де Росію критикують за залякування її сусідів чи втручання в демократичні вибори (хоча сам Трамп не хоче визнавати останнього). Американські та іноземні політики з традиційним світоглядом також зітхнуть із полегшенням, побачивши, що в СНБ Америка описується як потуга, що відстоює добро й досі бачить місце для (реформованих) структур на кшталт ООН. 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»