НОВИНИ

  ▪   Ірина Рябоштан

Історія з агентом НАБУ. Що відомо про конфлікт Бюро з Генпрокуратурою та СБУ

Тиждень.ua зібрав усі версії сторін щодо інциденту.

Служба безпеки України 29 листопада затримала працівника Національного антикорупційного бюро Юрія Боярського при начебто  спробі передачі хабара першій заступниці голови Державної міграційної служби Діні Пімаховій. Згодом, у НАБУ повідомили, що затриманий детектив працював "під прикриттям" і брав участь у спецоперації у справі про викриття корупційної схеми в ДМСУ.

Тиждень.ua зібрав усе, що відомо про ситуацію, зокрема версії щодо інциденту представників НАБУ і САП, ДМСУ та Генпрокуратури.

Затримання

Увечері, 29 листопада, у ДМСУ повідомили, що агента Бюро Боярського затримали на спробі передати першу частину хабара в розмірі 15 тисяч доларів США заступниці глави служби Пімаховій.

За інформацією, гроші чиновниці пропонували за "легалізацію" в Україні громадян В'єтнаму та Ірану, яких не існувало.

"Упродовж декількох місяців агент НАБУ, син колишнього народного депутата від Партії регіонів Юрія Боярського, виконуючи незаконні вказівки окремих керівників НАБУ, неодноразово намагався спровокувати Діну Пімахову пропонуючи великі суми хабарів за прийняття нею незаконних рішень по легалізації в Україні громадян В‘єтнаму та Ірану", - повідомили в відомстві.

Версія НАБУ та САП: "зрив" спецоперації 

У четвер, 30 листопада, представники антикорупційного відомства звинуватили СБУ та ГПУ в незаконному втручанні в спецоперацію, яка була спрямована на виявлення учасників організованого злочинного угруповання в Державній міграційній службі.

Водночас, у Бюро повідомили, що звечора 29 листопада на зв'язок не виходять ще сім працівників, які виконували оперативне завдання за участі першого заступника голови ДМСУ.

За інформацією, спецоперація розпочалася в квітні 2017 року. У ході її проведення детективи задокументували факти незаконної діяльності організованого злочинного угруповання в складі нинішніх та колишніх працівників центрального апарату та територіальних підрозділів ДМСУ.

"Зрив" операції у НАБУ назвали "диверсією" проти працівників Бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

"Посадові особи СБУ, використавши інформацію, яка стала їм відома в процесі виконання службових обов'язків (а саме здійснення прослуховування телефонних номерів в рамках розслідувань НАБУ) не просто розкрили цю інформації одному з об'єктів негласних слідчих дій, звівши нанівець піврічну роботу детективів НАБУ, а й завербували цю особу для подальшого незаконного тиску та кримінального переслідування працівників Національного бюро", – пояснили свою заяву в відомстві.

Крім того, директор Бюро Артем Ситник заявив, що такі дії правоохоронців фактично припинили розслідування пов’язане із викриттям корупційних схем в Державній міграційній службі. При цьому, було зазначено, що Генпрокурор міг не знати деталей спецоперації, санкціонуючи дії своїх підлеглих та працівників СБУ.

Пізніше відбулася зустріч очільників трьох відомств - НАБУ, САП і ГПУ. У ході якої були обговорені питання стосовно інциденту.

За результатами зустрічі Назар Холодницький зазначив: "Зі свого боку (САП і НАБУ), ми обіцяємо повне сприяння ГПУ в їхньому розслідуванні й очікуємо, що така ж адекватна відповідь буде з боку ГПУ".

Крім того, Ситник заявив, що нікого з працівників відомства не затримають після цього інциденту.

"У ході розмови з генпрокурором було визначено, що ніхто затриманий не буде, під вартою працівників НАБУ не буде. У них ж розслідування, яке було розпочато за заявою першого заступника голови ДМС, це розслідування стосується нібито провокації хабара з боку працівників НАБУ. Наше розслідування стосується саме тієї схеми, яка розроблялася в ході цієї операції", - зазначив Ситник.

Версія ДМСУ

Перша заступниця голови Державної міграційної служби Діна Пімахова 30 листопада заявила, що не вимагала хабара в агента НАБУ. За словами Пімахової, вона сама звернулася до правоохоронних органів із заявою про те, що їй пропонували хабар.

"Я абсолютно самостійно після цієї зустрічі звернулася з відповідною заявою до Служби безпеки, де зазначила, що мені як державному службовцю, як першому заступнику голови ДМС запропонував хабара представник іноземної інвестиційної компанії під назвою "Мобадала", чоловік, який має установчі дані Сергій Тетеруков, за незаконне сприяння у вирішенні незаконної легалізації іноземців на території України", – наголосила вона.

Вона зазначила, що Боярський використовував її довіру і "певні дружні відносини". Пімахова додала, що лише після його затримання дізналася про те, що це агент НАБУ.

Версія ГПУ

Генеральний прокурор України Юрій Луценко 30 листопада зробив низку заяв з приводу інциденту, якими спростував як заяви представників НАБУ, так і – представників ДМС.

Керівник ГПУ назвав дії агента Бюро провокацією. За його словами, працівники держорганів не мають право "пропонувати чиновнику державному органу прийняти завідомо незаконне рішення і чекати, яку суму він за це назве".

Луценко також зазначив, що затриманому агенту незабаром вручать підозру, яка буде залежати від показань інших працівників НАБУ.

"В ході двомісячного спостереження за підготовкою до провокації з дачею хабара ми встановили, що до цього причетний ряд негласних штатних співробітників, а також офіційних співробітників НАБУ. Всі вони будуть допитані. Затриманому вчора агенту сьогодні (30 листопада – Ред.) буде вручено підозру", - сказав він.

Луценко додав, що два чиновника Бюро, які координували операцію по дачі хабара, прибудуть на допит у Генпрокуратуру в понеділок, 4 грудня.

Крім того, він заявив, що в діях Пімахової також вивили ознаки корупції.

"Було три епізоди. Чиновниця ГМС не ангел, і в її розмовах є ознаки корупції. Я впевнений, що детективи НАБУ повинні дати цьому оцінку, і це має деяку юридичну перспективу. З того, що я бачу, є ознаки наявності корупції в діях цієї чиновниці та її знайомих...", - зазначив Луценко.