НОВИНИ

  ▪   Тиждень

Програли всі. Огляд соцмереж на скандал із Саакашвілі

Лідери думок вважають, що проблему з громадянством і недопуском в Україну Міхеїла Саакашвілі можна було вирішити цивілізовано, проте цього не захотіла робити жодна зі сторін.

Під час "прориву" позбавленого громадянства Міхеїла Саакашвілі через український кордон соціум розділився на два табори: тих, хто підтримує самого Саакашвілі і тих, хто став на бік президента Петра Порошенка, який його громадянства і позбавив. Втім, багато хто з лідерів думок дотримувався лінії про те, що неправі обидві сторони цього протистояння.

Журналіст та історик Вахтанг Кіпіані вважає, що програла в цій ситуації держава і громадяни, адже проблему можна було вирішити без привернення надмірної уваги та "з видимістю законності".

Журналіст Олекса Шалайський на прикладі "казусу Саакашвілі" пояснює, що в Україні склалася ситуація, коли люди стали помічати невідповідність закону і справедливості, хоч закон мав би її уособлювати. Адже багато хто вважає, що проривати кордон - нормальний метод протесту, бо це "справедливо".

Нардеп Віктор Чумак порівнює розвиток подій, який відбувся, із тим, який мав би бути. На думку депутата, замість кампанії з "недопуску" Саакашвілі в країну можна було діяти цивілізовано - вилучити паспорт, видати посвідку на тимчасове перебування, дати можливість захистити свої права в суді.

Народний депутат Наталія Новак назвала події з Саакашвілі тестом для української влади. "Президент фактично показав свої необмежені можливості зупиняти поїзди, глушити мобільний зв'язок, відкривати і закривати кордони, дарувати і відбирати громадянство...", - написала вона.

Нардеп Ірина Геращенко дорікнула захисникам Саакашвілі тим, що вони мали б підтримувати його в 2008 році під час російського вторгнення в Грузію, де він був президентом. "Сьогоднішнє дійство - це дійство не проти української влади чи президента, а проти української держави, це удар по нашому кордону і наших прикордонниках...", - написала Геращенко.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін нагадав історію з Віталієм Кличком, який "перейшов кордон", коли його літак не пускали в Україну під час Революції гідності, і порівняв діяльність президента Порошенка з діями режиму Віктора Януковича. 

Журналістка Мирослава Гонгадзе назвала Порошенка і Саакашвілі "вартими один одного". "Винні обидві сторони, і обидві вони шкодять Україні", - написала вона.

Журналіст Денис Казанський, який був на кордоні, коли розгорталися згадані події, назвав ситуацію "фантастичним ідіотизмом", оскільки, ні його погляд, нелогічно запрошувати в країну політика з таким характером, тобто Саакашвілі, а потім забирати в нього паспорт і дивуватися, що він "так поводиться". За словами Казанського, ситуація, яку створив Порошенко, грає на руку Саакашвілі і його іміджу. 

При цьому журналіст зазначає, що найслабше місце в піар-кампанії екс-президента Грузії - Юлія Тимошенко, яка особисто приїхала на кордон його підтримати. Її присутність, на думку журналіста, відверне від Саакашвілі частину прихильників.

Журналіст Юрій Бутусов зазначає, що президент, який дає громадянство, несе відповідальність за всі можливі помилки і наслідки. А до скандалу, на думку Бутусова, призвело рішення Порошенка "застосовувати позасудовий метод позбавлення громадянства". Журналіст вважає, що Порошенко в цей день мав узяти на себе відповідальність за події і зробити публічну заяву, а не ховатися. Як відомо, 10 вересня президент був у гостях вдома у Героя Украіни, танкіста Євгена Межевікіна, про що активно звітувала його прес-служба.

Також журналіст підкреслює, що якби в часи правління Саакашвілі опозиція спробувала прорвати кордон в Грузії, то всіх учасників акції розігнали б і заарештували.

Публіцист Віталій Портніков вказує на відсутність політичної культури, "коли власні інтереси стають важливішими за державні". Але прорив державного кордону, за його словами, такий самий злочин, як і порушення кордону на сході України, яке призвело до війни і втрати територій.

Генпрокурор Юрій Луценко також назвав прорив кордону знищенням держави і порадив оскаржувати законність дій влади в суді. Він пообіцяв притягнути до відповідальності всіх, хто організовував незаконний перетин кордону, і дати оцінку діям владних інституцій.

Нардеп Борислав Береза, в свою чергу, теж наголошує, що прориватися через державний кордон неприпустимо, і він "не хоче, щоб таке допускали". "Спробуйте прорватися через кордон Німеччини, Польші, Грузії, Азербайджану, Ізраїлю чи Нідерландів. Не хочете? Правильно! Тому що результат передбачуваний. Я хочу, щоб результат спроби прориву українського кордону був так само передбачуваний. Для всіх, незалежно від мотивів і поривів тих, хто проривається", - написав Береза.

Нагадаємо, ввечері 10 вересня група народних депутатів і прихильників Міхеїла Саакашвілі, якого позбавили українського громадянства, підійшли до пункту пропуску "Шегині", зробили "коридор" і провели політика на українську територію. Крім того, під час прориву екс-голови Одеської ОДА Міхеїла Саакашвілі на кордоні кілька поліцейських і прикордонників отримали тілесні ушкодження. Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом потрапляння на територію України Саакашвілі з його прихильниками.

На кількох учасників незаконного перетину українсько-польського кордону склали адміністративні протоколи, в тому числі на Міхеїла Саакашвілі.