НОВИНИ

  ▪   Тиждень

За миротворців, але проти сценарію РФ. Українські політики відреагували на заяву Путіна про місію ООН на Донбасі

В Україні цілковито підтримують введення на Донбас миротворчої місії ООН, але до самого російського кордону, а не лінії розмежування.

Президент РФ Владімір Путін 5 вересня заявив, що наявність миротворців ООН на Донбасі пішла би на користь вирішенню конфлікту на сході України, але вони мають перебувати на лінії розмежування, "а не інших територіях". Він вважає, що вирішення цього питання має відбутися виключно після розведення сторін і відведення важкої техніки, і для цього Україні начебто потрібен прямий контакт із представниками ОРДіЛО. За його словами, Росія внесе у Раду безпеки ООН резолюцію про розміщення миротворців ООН на лінії розмежування на Донбасі для забезпечення безпеки співробітників ОБСЄ.

У Міністерстві закордонних справ України вважають, що миротворці ООН справді можуть сприяти відновленню миру Донбасі, і нагадали, що ще у березні 2015 року президент України Петро Порошенко офіційно надіслав до ООН звернення щодо розгортання на території України миротворчої операції. Постійне представництво України в Нью-Йорку вже отримало доручення  провести відповідні консультації з делегаціями в Радбезі ООН.

Втім, як наголосили в МЗС, не може бути й мови про присутність військового чи іншого персоналу сторони-агресора на території України під виглядом миротворців. Так само не може йтися про переговори з незаконними збройними формуваннями.

Заява Путіна, зазначають в МЗС, свідчить про "чергове намагання Росії як сторони конфлікту представити агресію внутрішньо-українським конфліктом та спотворити саму ідею та цілі запровадження миротворчої операції".

Представниця України у Тристоронній контактній групі щодо мирного врегулювання ситуації на Донбасі Ірина Геращенко заявила, що про введення миротворчої місії ООН на лінію зіткнення на сході України не може бути й мови, оскільки миротворці мають бути введені на всю окуповану територію. За її словами, миротворці мають моніторити безпекову ситуацію до самого українсько-російського кордону.

Заступник голови фракції "Народного фронту Вікторія Сюмар вважає, що заява Путіна є реакцією на завершення підготовки в Україні законопроекту про деокупацію Донбасу.

"Фактично це зайва спроба претензії Росії на контроль над територіями ОРДЛО, оскільки Путін прямо говорить, що не готовий, щоб міжнародне співтовариство було присутнє на цих територіях, які він давно намітив для створення сірої зони для ослаблення України", - сказала вона. На її думку, ООН, статут якої порушила Російська Федерація, усвідомлює, що введення миротворців має відбуватися по кордону України і Росії.

Голова постійної делегації Верховної Ради України в ПАРЄ, народний депутат від БПП Володимир Ар'єв вважає, що Росія прагне використати "миротворчу місію", щоб створити на Донбасі ситуацію, подібну до ситуації Придністров'ї.

"Росія не живе за принципами міжнародного права, а грає цими принципами. Очевидно, що мета - зробити щось на зразок Придністров'я, бо, очевидно, що Росія буде наполягати на тому, щоб саме російські чи проросійські миротворці брали участь, на що Україна, мабуть, піти не зможе", - заявив Ар'єв, додавши, що Київ вже давно вимагав нейтральної миротворчої місії.

Депутат також зазначив, що миротворці повинні діяти не тільки на лінії тимчасового розмежування на Донбасі, але і на всій тимчасово окупованій території Донецької і Луганської областей. Миротворча місія, за його словами, повинна роззброювати незаконні бандформування і брати під контроль ситуацію на окупованій території. Пропозиція російської сторони Ар'єв назвав "грою словами і принципами", а не спробою вирішити проблему.

Постійний представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба зазначив, що Путін “намагається перехопити” ініціативу Порошенка щодо введення миротворчої місії, щоб спотворити її на свою користь.

Схожу думку висловила представниця України в політичній підгрупі тристоронньої контактної групи Ольга Айвазовська.

"Політична заява Путіна про доручення та підготовку проекту резолюції на РБ ООН щодо миротворців на Донбасі – спроба не стільки перехопити ініціативу в України, скільки девальвувати саму ідею", – заявила вона.

Вона припустила, що з часом "виявиться, що і миротворцями повинні бути в переважній чисельності росіяни, що, на думку РФ, буде цілком логічним кроком".

"Україні варто запропонувати не лише свій проект резолюції, мобілізуючи всіх партнерів в РБ ООН, а і використати цю епічну ініціативу для нав'язування власного порядку денного", – вважає Айвазовська.

Вона зазначила: "У Молдові росіян не можуть позбутися навіть після рішення Конституційного суду цієї країни про невідповідність основному закону присутності "миротворців". 11% їхньої території окуповано – і цей "баланс" активно підтримується понад 20 років росіянами".

Нагадаємо, президент України Петро Порошенко у вересні​ планує презентувати ідею введення миротворців на Донбас на сесії Генеральної асамблеї Організації Об'єднаних Націй в Нью-Йорку.