НОВИНИ

TI вимагає оприлюднити рішення суду про спецконфіскацію коштів "сім'ї Януковича"

Публікація рішення необхідна для того, щоб у майбутньому було неможливо оскаржити рішення чи змінити прийняту постанову.

Антикорупційна організація "Transparency International" закликає Верховну Раду домагатися офіційного оприлюднення рішення суду про конфіскацію $1,5 мільярда оточення Віктора Януковича.

"Це необхідно для того, щоб оскарження прийнятого рішення та змінення прийнятої постанови у подальшому були неможливими", – йдеться в заяві.

"Конфіскація приблизно $1,5 мільярда є безпрецедентним рішенням в межах корупційної справи в Україні. Однак, існують питання щодо легітимності процесу конфіскації", – пояснює організація.

"Це рішення може бути оскаржене тими особами, чиї активи були конфісковані, у разі якщо не було дотримано відповідних судових процедур та, відповідно до українського законодавства, виконання існуючої вимоги щодо офіційного оприлюднення вироку суду", – заявляє TI.

21 червня Transparency International Україна відкритим листом закликала законодавців розслідувати можливі порушення з боку Генеральної прокуратури у процесі конфіскації $1,5 млрд – за даними ГПУ, це частина грошей, вкрадених у країни режимом екс-президента Януковича.

У TI наголошують, що "неоприлюднене рішення суду викликає серйозну стурбованість з приводу професіоналізму та прозорості Генеральної прокуратури".

"Треба не дати можливість особам, які вкрали майно, оскаржити рішення на технічно-правових підставах. Влада повинна зосередити увагу саме на цьому, замість спроб зашкодити репутації Transparency International Україна, яка, поряд з іншими організаціями громадянського суспільства, намагається допомогти людям України повернути собі те, що їм належить", – сказав голова Transparency International Хосе Угас.

Виконавчий директор Transparency International Україна Ярослав Юрчишин також заявив: "Ми хочемо, щоб ця справа була відкрита для громадськості та питання щодо викрадених активів було остаточно закрите, але ми не хочемо стикатися з переслідуванням лише за наполегливі спроби вирішити це питання раз і на завжди".

Як відомо, 28 січня 2015 року Державна служба фінансового моніторингу заблокувала 1,42 млрд доларів на рахунках нерезидентських компаній, пов’язаних із Віктором Януковичем, його близькими, посадовцями колишнього уряду країни та пов’язаними з ними особами.

28 квітня 2017 року ці гроші конфіскували: секретар РНБО Олександр Турчинов і генпрокурор Юрій Луценко прийшли з відповідною ухвалою суду до "Ощадбанку" – і того ж дня ці кошти перерахували з держбанку до держбюджету.

Рішення про конфіскацію коштів оточення Януковича ухвалив Краматорський міський суд Донецької області. Військова прокуратура заборонила публікувати текст вердикту.

Станом на 7 червня в Єдиному державному реєстрі судових рішень це рішення не було доступним, хоча суддя Лариса Переверзева передала його до реєстру.

У травні сім кіпрських компаній – власників облігацій внутрішньої державної позики – оскаржили рішення суду про спецконфіскацію 1,5 мільярда доларів оточення Януковича, але Апеляційний суд Донецької області відмовився відкривати провадження.

Конфісковані гроші РНБО вирішила спрямувати на сектор безпеки й оборони.