Зміна назв та дерибан землі: Росія «стирає» український слід у Криму

24 Листопада 2014, 15:04

Пристосовуючись до російського законодавства, самопроголошена кримська "влада" запровадила низку змін, які суттєво позначилися на житті кримчан. Зокрема, прийняті в РФ закони передбачають перерозподіл коштовної кримської землі, закриття пунктів обміну валют та скасування низки пільг.

Позбутися українського сліду

Після анексії Росією Криму окупаційна «влада» намагається позбутися «українського минулого».

Зокрема, на території півострова вирішили змінити дорожні вказівники. Роботи почали з феодосійської траси, де вказівник українською мовою «Трудове-Урожайне» замінили на російськомовну версію «Трудовое-Урожайное». Сам процес заміни відбувся вкрай урочисто – участь у «церемонії» встановлення нових знаків взяли «керівники» вищої ланки. Першу лопату бетону під встановлений знак кинув «спікер кримського парламенту» Володимир Константинов. Також «спікер» пообіцяв, що вказівники кримськотатарською з'являться лише в місцях компактного проживання кримських татар.

Крім того, окупаційна влада Криму прибрала слово «український» з назви місцевого театру. Кримський академічний український музичний театр перейменували в Державний академічний музичний театр Республіки Крим.

Згаданий театр був заснований в 1955 році, і за свою історію він п'ять разів змінював свою назву, але слово «український» прибрали вперше.

Зміни в освіті

Протягом останніх місяців в система освіти на окупованому півострові також зазнала суттєвих змін.

За даними так званого «міністерства освіти Криму», після анексії кількість вишів на півострові зменшилася майже у вісім разів. Зокрема, впродовж останніх місяців ліквідовано майже 90% вищих навчальних закладів.

«Замість 94 вищих навчальних закладів, які були на перше січня 2014 року, у нас функціонує 12 установ. Одні вузи об'єдналися в федеральні, інші перестали існувати, приватників кілька закрилося», – повідомила «міністр» світи, науки і молоді Криму Наталія Гончарова.

Разом з тим, в Міністерстві освіти України заявили, що в Європі не визнаватимуть дипломи кримських університетів.

Також кримська «влада» похвалилася, що на території АРК не залишилося жодної школи з українською мовою навчання, і лише у 20 школах півострова досі працюють українські класи.

Крім того, в Росії створили підручник з "Історії Криму" для школярів півострова, оскільки  російська влада "жахалася від антинауковості" українських підручників.

Земельні «ініціативи»

Після окупації Криму в Росії прийняли низку законів, які передбачають перерозподіл коштовної кримської землі.

Наприкінці жовтня «глава» Криму Сергій Аксьонов виступив із заявою про те, що усі будівлі на самозахопленнях у Криму будуть знесені, і про їхню легалізацію не може бути мови.

Згодом так званий «голова» міськради Сімферополя Віктор Агєєв повідомив, що влада думає про розширення меж міста, а землі, самозахоплені кримськими татарами (близько 360 га – ред.), відбиратимуть, щоб збудувати житло для працівників ФСБ та поліції.

Крім того в Росії прийняли закон про особливості регулювання майнових і земельних відносин на території анексованого півострова, згідно з яким кримчани, які відмовилися від російського громадянства, змушені будуть поступитися своїми земельними ділянками громадянам Росії або російським юрособам. Юристи наголошують, що фактично в цій ситуації право власності примусово припинити неможливо, але громадянин України зможе розпорядитися такою ділянкою тільки дуже обмежено – він зможе продати свою дачну, садівничу ділянку або громадянину Російської Федерації, або російській юридичній особі.

Економічні «покращення»

Пристосовуючись до російського законодавства, самопроголошена кримська "влада" запровадила низку економічних змін, які суттєво впливають на життя кримчан.

Нещодавно стало відомо, що з 2015 року в окупованому Криму закриють всі пункти обміну валюти, яких раніше налічували близько 1500. Окупаційна влада пояснила нововведення тим, що більшість відпочивальників приїжджають з Росії, а їм валюту міняти не потрібно.

Крім того, «влада» Криму скасувала школярам пільги на проїзд в маршрутках.Ситуація нерідко призводить до конфліктів між водіями маршруток та батьками школярів. Кримчани не звикли платити за своїх дітей всю вартість проїзду, оскільки раніше проїзд в маршрутках коштував 2, 75 грн для дорослих, а для школярів – 2 грн. 

Разом з тим окупаційна «влада» заборонила постачати в Крим українську продукціюЗокрема, інспектори Россільгоспнагляду на пропускному пункті в Джанкої не пропустили на територію анексованого Криму вантажівки з ковбасою, які рухалися з материкової України. Як відомо, єдиним шляхом постачання продовольства до Криму з РФ залишається Керченська переправа, яка останнім часом через негоду періодично припиняє свою роботу, іноді на кілька діб поспіль. Це призвело до складної ситуації із забезпеченням кримчан продуктами, тому, після прохань самопроголошеної «влади» півострова, росіяни частково зняли заборону. Згодом Россільгоспнагляд РФ заявив, що перешкод для ввезення української продукції на територію окупованої Криму не існує. 

Крім того, кримська «влада» має претензії до України через «водомор» – так вони називають ситуацію з Північно-Кримським каналом. Як відомо, раніше Україна забезпечувала до 85% потреб півострова у прісній воді, однак після анексії Криму Росією подачу води цим каналом припинили. Водночас заборгованість водокористувачів Криму перед Управлінням Північно-Кримського каналу за 2013 рік становить 1,7 млн гривень.

Також стало відомо, що за півроку в анексованому Криму закрилися понад 10 тис компаній.

 

читати ще