Майкл Бініон журналіст, дописувач The Times

Західне відлуння війни на Близькому Сході

Світ
11 Листопада 2023, 11:46

Жовтнева атака ХАМАСу й подальші бомбардування Ізраїлем Сектора Гази спричинили протести, страждання людей і хаос, що вийшли далеко за межі Близького Сходу. У Великій Британії та інших країнах Заходу це призвело до обурень і протестів громадськості, не бачених із часів війни в Іраку понад 20 років тому. У більшості країн Глобального Півдня наростає злість на США через підтримку Ізраїлю. ООН не може нічого зробити й зайшла в глухий кут. А найбільше постраждала Україна, адже тепер увага Заходу перемкнулася на Близький Схід і послабилася готовність допомагати Києву зброєю, потрібною для протидії російському вторгненню.

На Заході громадська думка розділилася. Старше покоління й провідні політичні партії завзято підтримують Ізраїль і його право на військову відсіч ХАМАСу. Однак молодші покоління дедалі більше стають на бік палестинців, особливо після того, як на телеекранах по всій Європі показали загиблих, руйнування й жахіття від ізраїльських повітряних ударів. У Європі спалахнув антисемітизм: майно євреїв псують, їх ображають, а з тих, хто носить релігійне вбрання та єврейську символіку на людях, відверто глузують. Єврейські духовні й політичні лідери кажуть, що ніколи раніше не стикалися з такою ненавистю у Великій Британії, і вимагають забезпечити кращий захист. Побільшало пропалестинських акцій протесту — вони стають дедалі більш неконтрольованими й маніпулюються ісламістськими екстремістами.

Уряд Великої Британії та головна опозиційна партія лейбористів ледве витримують кризу. Одного міністра звільнили за те, що він закликав негайно припинити вогонь у Секторі Гази. Уряд консерваторів Ріші Сунака наполягає, що припинення вогню лише посприяє ХАМАСу, і вважає, що натомість Ізраїль має погодитися на гуманітарну паузу в бойових діях, щоб до Гази доправили міжнародну допомогу.

Читайте також: Влада Лондона очікує нових злочинів на ґрунті антисемітизму й ісламофобії

У лавах Лейбористської партії протести були масштабнішими. Більш як десять членів тіньового уряду засудили бомбардування цивільних територій і закликали Ізраїль припинити вогонь. Лідер лейбористів Кір Стармер підтримав позицію уряду про невиправданість припинення вогню. Однак тиск на нього дедалі посилюється. По всій країні лейбористські радники, особливо мусульмани або представники великих мусульманських громад, подають у відставку. Є загроза відкритого бунту проти лідерства Стармера, якщо він спробує дисциплінувати високопоставлених членів партії. Нині він заявляє, що не буде вживати заходів проти тих, хто підтримує палестинців. Однак розкол глибокий, надто коли лейбористи досі намагаються відбитися від звинувачень у тому, що за попереднього лідера Джеремі Корбіна партія була відверто антисемітською та підтримувала ХАМАС.

Тим часом поліція та служби безпеки попереджають, що ісламісти експлуатують наростання напруженості, сіючи ненависть серед тримільйонного мусульманського населення Великої Британії. Поліція вважає, що Іран сприяє появі войовничих дописів у соцмережах, використовує своїх агентів для розпалювання ворожих настроїв проти влади й експлуатує великі пропалестинські протести, вихваляючи ХАМАС і скандуючи гасла: «Від ріки до моря», що є закликом екстремістів до виведення євреїв із Палестини від річки Йордан до Середземного моря. Кілька десятків мусульман та активістів було заарештовано під час вуличних протестів. Їх звинувачують у підбурюванні до тероризму.

Криза в Секторі Гази загострила расові питання у Великій Британії та подекуди в Європі — передусім у відносинах між мусульманськими меншинами й рештою суспільства. Мусульман знову звинувачують у підтримці тероризму. Сталося кілька атак на них. Проте ісламісти також розпалюють ворожі настрої проти влади, звинувачуючи Британію в активній підтримці військових операцій Ізраїлю. Під час акцій протесту в більшості великих британських міст євреї зазнають погроз і зневаги. Унаслідок цього ширяться побоювання, що антисемітизм дедалі більше вкорінюється. Євреї стверджують, що ще ніколи не почувались у Великій Британії в такій небезпеці.

Владу непокоять не тільки протести на вулицях. Наростають побоювання щодо антизахідних настроїв на Близькому Сході й загалом у мусульманському світі. Велика Британія вважається найближчим союзником США, а Америку нині засуджують за політичну й військову підтримку жорсткої політики Біньяміна Нетаньягу — войовничого прем’єр-міністра Ізраїлю. Британія боїться втратити вигідний експортний ринок у країнах Перської затоки й загалом на Близькому Сході, а також непокоїться за свої інтереси й навіть безпеку громадян.

Читайте також: У Німеччині різко зріс рівень антисемітизму від початку війни Ізраїлю проти ХАМАСу

Чи не найголовнішою жертвою кризи на Близькому Сході є Україна. Її війна практично зникла з британських ЗМІ, поки преса й телебачення детально висвітлюють бойові дії в Газі. Коментатори звертають увагу на втому від війни в Україні — особливо втомилися американці. Це може призвести до небезпечних наслідків — послабити солідарність Заходу. Адміністрації Байдена вже зараз не вдається вибити в Конгресі схвалення суттєвішої допомоги Україні, адже контрольована республіканцями Палата представників проголосувала за виділення коштів Ізраїлю замість України.

Британія і далі надає Україні економічну й військову допомогу. Проте коментатори зазначають, що український контрнаступ загальмувався та що Росія зміцнює оборону. Росія успішно просуває ідею про лицемірність західного реагування, бо, мовляв, Захід підтримує силові методи Ізраїлю та водночас засуджує Росію. Цей аргумент знаходить дедалі більше прихильників, особливо за межами Європи, і росіяни налагоджують відносини з Іраном й іншими країнами, які виступають за арабське питання.

Велика Британія закликає Ізраїль стримуватися, побоюючись великої війни на Близькому Сході, атак поселенців на палестинців на Західному березі й реалізації погроз «Хезболли» про відкриття нового фронту на півночі Ізраїлю зі своєї бази в Лівані, що може спонукати до втручання арабської влади. Росія, а можливо, і Китай, вхопляться за можливість підтримати арабів і нейтралізувати санкції Заходу проти Росії. Усе це послабить готовність НАТО допомагати Україні для здобуття військової перемоги — нині більшість коментаторів вважають таку перспективу дедалі віддаленішою.

Ще один наслідок кризи в Газі — посилення підтримки Дональда Трампа в Америці, попри всі нинішні судові тяжби. Громадськість США цілковито на боці Ізраїлю, але вважає, що адміністрація Байдена заплуталася з тактикою і не користується достатнім впливом в Ізраїлі. До всього цього додається дедалі сильніше переконання, що Байден здобуде погані результати на наступних виборах. Він уже відстає від Трампа в багатьох ключових штатах. Якщо Трамп переможе в листопаді наступного року, Європа постане перед дилемою, як бути з його другим президентським терміном, й Україна, безсумнівно, втратить істотну частину допомоги США.

У Великій Британії зростає підтримка палестинських жертв у Газі. Батьки дружини Хамзи Юсафа — віднедавна першого міністра Шотландії — опинилися в пастці через бойові дії в Газі, але стали одними з небагатьох британців й інших іноземців, яким дозволили втекти через прикордонний пункт у Єгипет. Розголос не зіграв на користь Ізраїлю: країна програє в боротьбі за громадську підтримку серед європейської молоді.

Що довше триватимуть бойові дії, то більш небезпечних варто очікувати наслідків для Близького Сходу та світової економіки: скоро ціни на нафту й газ, імовірно, знову підскочать. Можновладці Заходу роблять усе, що можуть, щоб стримати войовничість Ізраїлю. Однак досі ніхто не має життєздатного плану, як усунути ХАМАС від влади в Секторі Гази та якою може бути мирна угода з Ізраїлем після припинення вогню. Скидається на те, що протягом наступних місяців ситуація істотно погіршиться.