Завдяки сприянню президента Білорусі Аляксандра Лукашенки переговорам щодо вирішення конфлікту в Україні, які проходили в Мінську, Євросоюз може послабити санкції проти білоруського лідера і навіть запросити його на саміт у Ризі, запланований на травень 2015 року. Про це повідомляють західні медіа посилаючись на джерела в дипломатичних колах ЄС.
Згідно з повідомленню, активне сприяння мінським домовленостям поліпшить стосунки між Євросоюзом і білоруським лідером, Якого на Заході називають «останнім диктатором Європи».
Першим кроком до цього стане зустріч Лукашенки з міністром закордонних справ Латвії Едгарсом Ринкевичем, яка відбудеться 20 лютого у Мінську. Зважаючи на те, що Латвія наразі очолює Раду ЄС, наслідком візиту Ринкевича може стати послаблення санкцій проти президента Білорусі і навіть запрошення останнього на травневий саміт до Риги.
«Я вважаю, що у нас є широке коло можливостей», – заявив Ринкевич напередодні, коментуючи майбутню зустріч з Лукашенкою та перспективу відноси між ЄС та Білоруссю.
Раніше Латвія, яка цього року прийматиме саміт Східного партнерства, запланований на 21-22 травня, заявляла, що готова запросити Лукашенка. Але деякі держави ЄС виступили проти, і остаточного рішення поки немає.
«Є ознаки зближення між Білоруссю і Європою. Лукашенко був дуже ефективним під час переговорів (щодо України – ред.) у Мінську. В ЄС обговорюють можливість розмороження відносин з Білоруссю», – розповів один з дипломатів ЄС.
Крім того, джерела в дипколах повідомляють, що минулого місяця в ЄС ухвалили внутрішній документ, який передбачає можливі заходи для налагодження відносин з Білоруссю. Зокрема, від Лукашенки вимагатимуть деяких реформ.
В ЄС зазначають, що результатом річних переговорів щодо послаблення візового режиму для білорусів може стати позитивне рішення, прийняте під час Ризького саміту. Однак обов’язковою умовою для поліпшення відносин РБ із Заходом є звільнення усіх білоруських політв’язнів.
Білоруська опозиція вітатиме зближення з ЄС.
«Дотримання прав людини є важливим, але потрібно робити все можливе, щоб Білорусь інтегрувалася в Європу», – заявляв колишній кандидат у президенти Аляксандр Мілінкевіч.
Разом з тим дипломати наголошують, що Брюссель не форсуватиме події, щоб уникнути ситуації, схожої на ту, яка склалася в Україні, де РФ анексувала Крим і розпалила конфлікт на Донбасі.
Міністр закордонних справ РБ Уладзімір Макей заявляв, що Білорусь триматиметься на відстані від ЄС.
«Хтось хоче приєднатися до ЄС вже завтра. Деякі хочуть мати таку перспективу. А деякі просто хочуть нормалізувати відносини з ним», – зазначив він.
Нагадаємо, раніше Лукашенка заявив, що Білорусь відкрита до конструктивного діалогу з НАТО.