Алла Лазарева власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

«За зернову угоду варто поборотися, хоч шансів мало», – світова преса коментує результати переговорів Ердогана з Путіним

5 Вересня 2023, 17:43

Зарубіжна преса досить песимістично оцінює перспективи повернення Росії до “зернової угоди”, за підсумками переговорів у Сочі між Ердоганом та Путіним. Тим не менш, турецький лідер не полишає сподівань ствердитися в ролі якщо не миротворця, то постійного переговірника між Москвою та Києвом та повідомляє про свої плани здійснити нові консультації, користуючись з майданчика Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку.

«Президент Росії Владімір Путін був дуже привітним зі своїм турецьким колегою Реджепом Таїпом Ердоганом, пише впливовий французький часопис Le Monde. – “Будемо на зв’язку”, – сказав він, проводжаючи свого гостя до автомобіля.

Вияв дружелюбності був покликаний замаскувати провал тригодинних переговорів між двома лідерами на гостру тему експорту українського зерна».

«Туреччина намагалася виглядати впевненою в собі, а Росія — відкритою, – написав французький щоденний економічний часопис Les Echos. – Після зустрічі зі своїм російським колегою Владіміром Путіним в російському місті Сочі, президент Туреччини Реджеп Таїп
Ердоган заявив про можливість відродження Чорноморської зернової угоди. “Ми, Туреччина
віримо, що ми швидко знайдемо рішення, яке буде відповідати очікуванням”, – заявив він… Тим не менш, за суттю мало що змінилося. Росія далі бомбардує українські порти під Одесою».

Читайте також: Сила цінностей: Чому уроки Берлінського повітряного моста так важливі сьогодні

Як повідомляє турецький новинний сайт Sabah, лідер Туреччини в інтерв’ю журналістам озвучив дві вимоги для відновлення зернової угоди: “під’єднання Россільгоспбанку до системи SWIFT і страхування суден, що використовуються в перевезеннях”. Турецька преса наголошує, що 28 серпня Генсекретар ООН Гутерріш запропонував не прямий SWIFT, як того хотіли росіяни, а проміжний механізм, який виник би в результаті транзакції SWIFT. Турецькі медіа також повідомляють, що над питанням страхування  “працюють” посадовці та дипломати.

Французька газета Les Echos повідомляє, що “стратегія України стосовно розвитку альтернативних каналів експорту зернових, – автомобільним та залізничним транспортом до Румунії та Хорватії, – не подобається Анкарі”. Часопис цитує Реджепа Таїпа Ердогана: “Альтернативні пропозиції не можуть запропонувати стійку і безпечну модель. Я вважаю, що нам потрібна модель, заснована на співпраці між сторонами, така як Чорноморська ініціатива.” Як повідомляє світова преса, Анкара, в продовження консультацій між турецьким та російським лідерами, працює над “новим набором пропозицій до консультацій з ООН”.

Згідно з публікацією турецького часопису Hürriyet, президенти Туреччини та Росії можуть провести нову зустріч після серії перемовин, які Ердоган планує здійснити в ООН, 19-25 вересня, у межах тижня високого рівня Генасамблеї організації.

У той же час, азербайджанський сайт Minval пише, що загалом турецький лідер досить песимістично оцінює імовірність швидкого завершення війни між Україною та Росією. “Жодної подібної перспективи на горизонті не проглядається”, – цитує медіа турецького лідера.

Найближчим часом відбудеться засідання турецького уряду, на якому, як повідомляє часопис TRT Haber, головуватиме президент Туреччини. «На засіданні уряду зустріч у Сочі буде оцінена в усіх її аспектах. Урядовці планують обговорити війну рф проти України, зернову угоду, прийняті рішення щодо відносин між Анкарою та Москвою», – зазначає турецьке медіа.

Читайте також: Як власні економічні прорахунки змусили Реджепа Тайїпа Ердогана зблизитися з Росією

Результати російсько-турецьких переговорів прокоментував також український посол в Анкарі Василь Бондар. “Роль Туреччини може бути не тільки політична, а й фізична, оскільки є велика кількість кораблів, які турецька сторона може запропонувати для перевезення зерна з України. Існують можливості переробки, турецька промисловість є зараз лідером по поставці перероблених продуктів на світові ринки. А також можливості доставки до глобального півдня великої кількості української продукції безпосередньо чи в переробленому вигляді», – цитує дипломата сайт AgroPolit.com. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба анонсував майбутні консультації українського лідера Володимира Зеленського зі своїм турецьким колегою.